Adana Rehberi

Adana Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Adana:

Yaklaşık iki milyonluk nüfusu ile Türkiye’nin 5. büyük şehri olan Adana, aynı zamanda en eski yerleşim yerlerinden biri. Eski olarak bildiğimiz İstanbul, Roma ve Antalya'dan en az 3 bin yıl daha eski diyebiliriz.    

Adana, misafirlerin sadece turistik ya da kültürel amaçlı değil de iş amaçlı da çok sık tercih ettiği bir şehir. Seyhan Nehri üzerinde kurulan Adana, gelişmiş üniversitesi, iş alanları, fabrikaları ve sosyal etkinlikleri ile kongre ve iş turizmi için de önemli bir şehir.   

Her mevsim pek çok turistin ziyaret ettiği şehir; kış aylarında genellikle festivaller, fuarlar ve iş toplantıları için tercih ediliyorken, yaz aylarında bu sebeplere bir de deniz ve tatil turizmi ekleniyor.   

Yerleşimi oldukça eski olan bu kentin tarihi milattan önceki yıllara kadar uzanıyor. Öyle ki Homeros’un İlyada’sında Adana’dan şehir olarak bahsediliyor. Adana, Helenistik Dönem’de ise Kilikya olarak biliniyor. Şehir, günümüze kadar pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapmış. Bugün sokaklarında gezerken, hemen her yerde geçmişin izlerine rastlamanız mümkün.   

Şehrin isminin kaynağı ile ilgili pek çok efsane vardır. Bilinen en yaygın iddia ise Adana şehrinin adının eski Hitit İmparatorluğu’nun egemenliğinde bulunan Kizzuvatna krallığının Adanya isimli kentinden gelmekte olduğudur. Şehrin Ermenicedeki adı da Atana’dır. 
       

Adana şehrinin merkezi Güney Anadolu’da Seyhan Nehri’nin üzerindedir. Bölgenin en büyük ve en gelişmiş kentidir. Yörede Seyhan Nehri ve baraj gölü bulunmaktadır. Kilometrelerce alana yayılan Seyhan Baraj Gölü, Ege koylarını andıran yapısıyla dikkat çekmektedir. Seyhan Nehri üzerinde kano, sörf, su kayağı gibi su sporları yapılmaktadır. Nehir ve baraj gölü birleşmiş gibi iç içedir. Çevre de buna göre düzenlenmiş; koşu yolları, tabiat parkları, piknik alanları, kır kahveleri oluşturulmuş. Belediye'nin henüz yeni oluşturduğu Merkez Parkı da şehre bambaşka bir hava katmıştır.
       

Adana, yaz turizminin yanında, yılın her mevsiminde kongre ve iş turizmi için de geniş olanaklara sahiptir. Bu nedenle yılın her ayı gerek iş, gerek kültürel, gerekse turizm amaçlı çok sayıda turist çekmektedir. Bölge kültür ve sanat etkinlikleri ile de ön plandadır. Adana’da her yıl düzenlenen Altın Koza Film Festivali hem yerli hem de yabancı sinemaseverlerin ve usta sinemacıların ilgi odağı halindedir. Bunun dışında Adana’da Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali, Uluslararası Çukurova Sanat Günleri ve On Üç Kare Uluslar arası Sanat Festivali de düzenlenmektedir.
        Adana gibi kültür ve tarih beşiği büyük bir şehirde, hangi amaçla ziyaret etmiş olursanız olun, zevkinize hitap edecek birçok farklı etkinlik bulabilirsiniz.   

Adana, son yıllarda zaten var olan turizm potansiyelini daha da arttırdı. Her geçen yıl artan turist sayısının yanı sıra konaklama tesislerine de her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Adana otelleri genellikle şehrin merkezinde, deniz kenarında ya da civar ilçelerde konumlanmışlar. Şehrin merkezinde bulunan Adana otelleri, genellikle geniş kongre ve toplantı salonlarına sahip, daha çok iş turizmi için hizmet veren oteller. İlçelerde ve özellikle de deniz kenarında bulunan konaklama tesisleri ise daha çok tatil amaçlı. Hangi oteli tercih ederseniz edin, genel olarak merkezi pek çok noktaya yakınlar.   

Deniz kenarında ya da Seyhan Nehri’ne yakın konumda bulunan Adana butik otelleri, genellikle butik ve küçük otel tarzında hizmet veriyor. İsterseniz tarihi özellikte konaklama tesisleri bile bulabilirsiniz. Adana butik otelleri, yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar. Ancak günün her saati, otelinizin mutfağında, pek çok farklı lezzeti bulabilirsiniz. Otellerin odalarının dekorasyonu oldukça modern ve günümüz olanaklarının hemen hepsine sahipler. Eğer tatil amaçlı bir konaklama için Adana otellerine gittiyseniz, aradığınız hemen her şeyi bulabilirsiniz.   

Adana otellerinin fiyatları ise genellikle konakladığınız otelin kalitesine ve konakladığınız tesisin türüne göre farklılık gösterebiliyor. Ancak yılın her dönemi hizmete açık olduklarından genellikle uygun fiyat seçenekleri var.
    Eğer bu yıl güzel bir Adana seyahati planlıyorsanız, sitemizi inceleyerek Adana otelleri, Adana otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.