Hatay da mistik bir atmosferde, unutulmayacak lezzetlerin eşliğinde yeni yıla girmek

The Liwan Otel ve Hatay

1920’li yıllarda ‘Eklektik Mimari’ tarzında Şekip Nakip tarafından inşaa edilmiş olup bu türdeki yapıların en iyi örneklerinden birisidir. Balkonlu olarak dizayn edilen binada taş tonozlar ve kemerler kullanılmıştır. Binanın ilk sakini, Suriye’nin ilk Cumhurbaşkanı  Sn. Suphi Bereket ve ailesidir. Antakya’nın bu güzel ve soylu yapıtı “Fransız Rezidansı” ve “Hususi Muhasebe” olarak da kullanılmıştır.
Tevfik ve Hüseyin Pehlivan kardeşler tarafından satın alınan binanın 2005 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları, binanın tarihsel dokusu değiştirilmeden yapılmış ve bina Ekim 2008’de otel olarak Antakya turizmine kazandırılmıştır.
Mistik atmosfer, unutulmaz lezzetler

Mistik bir atmosferde, unutulmayacak lezzetlerin eşliğinde yeni yıla girmek isteyenlere Hatay’ı öneririz. Yılbaşı akşamı Türkiye’de havanın ılık olduğu şehirlerden biridir Hatay. Samandağ sahilinde dalgaları seyredin. Rüzgar denizin kokusunu getirsin bu kış zamanında. Sonra 2300 yıl önce esirlerin kayaları oyarak dağda açtıkları görkemli Titus Tüneli’nden geçin. Hemen arkasındaki dağda, yine kayalara oyulmuş 12 kaya mezarı var. Bunlardan en büyüğü beşikli mağaranın, girişteki sütunları, galerileri gözalıcı. Yakınlardaki Hazreti Hıdır’ın Makamı olarak bilinen türbeye uğrayın. Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal b,r mekan. Halk Hz Musa ile Hz Hıdır’ın burada buluştuğuna, her cuma Akdeniz’in taşarak dalgalarıyla bu kutsal mekanı yıkadığına inanıyormuş. Özel bir ritüeli var türbenin. Köşelere yığılmış tütsü taşlarından birer avuç alıp, diğer köşelere serpiştirin. Sonra bir dilek tutun. Türbeden çıkışta, narenciye bahçeleri arasında yürüyün. Hatay merkezindeki parke taş döşeli daracık sokakların herbiri farklı bir sürpriz görüntüye açılıyor. Dünyanın sayılı mozaik koleksiyonlarından birine sahip olan Hatay Müzesi’ni gezerken duvardaki panolardan binlerce yıl öncesinin insanları sanki adımlarınızı izliyor. O kadar canlı ki görüntüleri. Hatay mutfağı muazzam bir zenginlik. Harbiye semtinde, Şelale Restoran’da, şelalenin sesini dinleyerek tattığım mezelerin, yemeklerin tadı hâlâ damağımdadır. Hatay’ın özel, çok hafif künefesini de anmadan geçmeyeceğim.

Etiketler: butik oteller, küçük oteller, antakya oteller, hatay oteller