Kuzugöbeği Festivali Yeşilüzümlü Fethiye

Yesilüzümlü ve Yöresi Kuzugöbegi Mantar Festivali

Bu yil üçüncüsünün gerçeklestirilecegi Yesilüzümlü ve Yöresi Kuzugöbegi Mantar Festivali sizleri bekliyor.

Kökleri Likyalılara kadar uzanan Muğla’nın Fethiye İlçesine bağlı Yeşilüzümlü beldesi tarihi ve mimarisiyle zamana direnen otantik bir dağ beldesi. M.Ö. 3000 yıllarına tarihlenen Kadyanda Antik Kenti eteklerine kurulu Yeşilüzümlü, adını yemyeşil ovasında asırlardan beri yetiştirilen üzüm bağlarından alıyor. Yöre halkının köklü geçmişi yaşamın her alanında, ahşap tezgâhlardaki dastar dokumalarında, evlerde üretilen şaraplarda kendini gösteriyor. Yaklaşık 3700 kişinin yaşadığı Yeşilüzümlüde halk bağcılık, dokumacılık, zeytincilik, ev şarapçılığı, tütün ve beldenin yeni yükselen değeri eko turizmle geçimini sağlıyor.
Belde kültürel değerleri kadar, zengin doğal kaynakları ile kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışları, doğa fotoğrafçılığı ve mantar avı gibi aktivitelere olanak tanıyor. 
Bölgenin biyolojik çeşitliliğinin ve kültürel değerlerinin korunması ve eko turizmin gelişmesi amacıyla 2009 yılından bu yana Nisan ayının ilk haftasında Yeşilüzümlü ve Yöresi Kuzugöbeği Mantar Festivali düzenleniyor.
Festival yöresel bir panayır eğlencesinin ötesinde doğal ve kültürel değerleri koruma ve yerel kalkınmayı sağlama amaçlı bir etkinlik. Her yıl festivale, yerel mimari, tıbbi aromatik bitkiler, dastar dokumaları, ev şarapçılığı, yavaş şehir, yavaş yemek gibi temalar eklenerek bu değerlerin önemi vurgulanıyor ve korunması amaçlanıyor.
Bu yıl, 8-10 Nisan 2011 tarihleri arasında üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Festival boyunca, dünya mutfaklarının ayrıcalıklı lezzeti olan kuzugöbeği ve diğer mantar türlerinin tanıtımına, bölgedeki zenginliğine, ekonomik değerine, toplanmasına ve bilinçli tüketilmesine dikkat çekmek için Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden, Galler'den, İngiltere'den ve Danimarka'dan uzmanların katılımıyla panel ve seminerler düzenliyor, sohbet odalarında söyleşiler yapılıyor. Ayrıca mantar avına çıkılıyor, atölye çalışmaları, geziler, sergiler ve konserler düzenleniyor.
Konaklama, geziler ve mantar avı için [email protected] adresine kayıt yaptırabilir ya da www.kuzugobegifest.com adresini ziyaret edebilirsiniz