Ilgaz Rehberi

Yolumuzu Batı Karadeniz Bölgesine çevirdiğimizde, Çankırı ve Kastamonu il sınırları içerisinde yer alan Ilgaz ile karşılaşırız. Tarihte Fatih Sultan Mehmet’in Sinop’u almak , IV. Murat’ın ise Bağdat Seferi sırasında doğuya ulaşmak için Ilgaz da bulunan Devrez Vadisi’ni kullandığı bilinmektedir. Hatta Evliya Çelebi’nin de bu yoldan geçtiği Seyahatnamesinde yer alır. Ünlü Coğrafyacı Strobon de Ilgaz Dağı’ndan Olgassys Dağı adıyla söz etmekte ve tırmanılmasının olağanüstü zor olduğunu betimlemektedir. M.Ö. 1300 yıllarına kadar uzanan tarihinde Ilgaz, 1459 yılından itibaren Osmanlı topraklarında yer almış ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde her tür ihtiyacı Ankara’ya İnebolu-Kastamonu-Çankırı hattından aktarılmasına geçit olan bir yerleşke olarak tarihe geçmiştir. Türkçe’de memleket adına gelen “il-el” kelimesinin M.Ö. 1300 de bölgede yaşamış “Gask”ların Gas’ı ile birleştirilerek günümüze Ilgaz olarak geldiği ve kentin adı olduğu, bir diğer söylemde ise kentin adının “Olgassys”den türediği söylenmektedir.

Ilgaz Dağının eteklerinden doruklarına doğru gelişen karaçam, sarıçam, göknar hakim ağaç türlerinden meydana gelen bitki örtüsü, zengin ormanaltı topluluğu ile desteklenmektedir. Ilgaz’ın kayak alanlarını diğer kayak merkezlerinden ayıran özellik, kayak merkezinin Milli Park’ın içinde yer almasıdır. 1976 yılında Milli Park ilan edilen Ilgaz, 1088 hektar büyüklüğündedir. Bu parkta karaca, geyik, yaban domuzu, ayı ve tilki gibi çeşitli yabani hayvan türlerine ve zengin bitki örtüsüne rastlamak mümkündür.

Ilgaz Dağı kış sporları açısından Batı Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülke düzeyinde önem taşıyan bir kaynak niteliğindedir. Ilgaz Dağı kayak merkezinde 900 metre uzunluğunda çift sandalyeli telesiyej, 2 km uzunluğunda bir teleski ile 250 metre uzunluğunda da bir baby liftten oluşan mekanik tesislerle hizmet vermektedir.

Nasıl Gidilir?

Ilgaz merkeze 30, Kastamonuya 40, Çankırıya 73, Ankaraya 203 km, İstanbula 475 km. mesafede bulunan Ilgaz Milli Parkı’na Çankırı-Kastamonu Devlet Karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Ne yenir?

Yöre yemekleri, hamurişi, et ve sebze ağırlıklıdır. Et deyince siz etli ekmek ya da biryan kebap ile başlayabilirsiniz. Islama ve Bandırma olarak da bilinen Banduma; yufka (serme), hindi veya tavuk eti ve suyundan yapılır ve yöreye özgü ekşili pilavın eşlik etmesi önerilir. Tam sofradan kalkmak üzereyseniz çekme helva ve ballı güllacı masanızda istemeyi sakın unutmayın. Yine siz balık diyorsanız birçok Alabalık Tesisinden birini yol üzerinde tercih edebilirsiniz.

Nerde Kalınır?

Milli Park’ta birbirinden farklı 3 otel sizi bekler, Le Chalet, Ilgaz Mountain Resort ve Dağbaşı Otel. Siz biraz muhabbet edelim daha sakin olalım derseniz Dağbaşı Oteli’de önerilir. İlla da resort derseniz o da size kalmış. Bu tesislerin dışından idari müze ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne ait eğitim tesisleri de Milli Parkta mevcut, ayrıca Milli Parkta kış sporları için Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'nün Tele-Sandalye Tesisi bulunmaktadır. Ne diyelim meraklısına.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
03.03.2024
Çıkış
04.03.2024
Misafirler
2 misafir