Urla Rehberi

Yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridi, yemyeşil çam ormanları ve tertemiz havası ile Urla, İzmir’e bağlı bir ilçe. Urla, İzmir il merkezine 35 km uzaklıktadır. Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar; batısında Çeşme; kuzeybatısında Karaburun; kuzeyinde ve güneyinde ise Ege Denizi ile sınırlanmıştır.


Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Urla'da haziran, temmuz ve ağustos aylarında ortalama sıcaklık 27 derece. Bölgede güneşli gün sayısı ise yaklaşık olarak 200 gün. Poyraz ve lodos rüzgârlarının etkili olduğu bölgede makilerle birlikte bakir çam ormanları, çınar, zeytin, kavak, incir ve meyve ağaçları bol bulunuyor. Sahilinde, dört tanesinde yerleşim olan, 12 ada var. Demircili, Yağcılar ve Zeytineli kıyılarındaki henüz insan eli değmemiş orman ve koylar ise gerçekten de görülmeye değer.


Urla halkının en önemli geçim kaynağı ise tarım ve turizmdir. Bugün ilçede zeytin, üzüm ve çiçekçilik ön plandadır. Her türlü meyve ve sebzeyi de taze olarak bulabilmek mümkündür. Turizme gelince uzun bir sahil şeridine sahip olan Urla’da kıyıların hepsi plajdır. Deniz ve plajlar tertemiz ve güneşlenmeye, yüzmeye uygundur.
Urla isminin nereden geldiği ile ilgili olarak da farklı rivayetler anlatılır. İsmin, Latince ve Rumca’da “bataklık” anlamına gelen Vurla sözcüğünden zamanla değişerek Urla halini aldığı da anlatılır. Ya da Çelebi Mehmet’in komutanlarından İbrahim Bey’in, sefere çıkarken kendisine buradan “Uğur ola” denildiği ve zamanla değişime uğrayan ifadenin Urla olarak kaldığı da söylenir.Urla’nın yerleşim olarak tarihi oldukça eskilere dayanır. Doğa ve tarihin kucaklaştığı Urla’da yapılan arkeolojik araştırmalarda İskele Mahallesi’ndeki Limantepe Höyüğü’nün M.Ö. 6000 yılında kullanılan bir merkez olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bulunan eserlerin en önemlilerinden birisi olan liman, tarihte bilinen en eski limandır. Antik Klazomenai Kenti de Liman Bölgesi’nde yer alır. Kent, Antik Çağ’da özellikle zeytinyağı üretimiyle önemli bir ticaret merkezi olmuştur.
Pek çok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Urla, daha sonraki zamanlarda Aydınoğulları Beyliği ile ilk kez Türk egemenliği ile tanışmış, XIV. yy. sonlarında da Osmanlı topraklarına katılmıştır. Beylikler ve Osmanlı Dönemi’nden kalan pek çok eser vardır bölgede. Denizli Mahallesi Camii, Kamalı Camii, Sungurlular Camii, Hacı Turan Kapan Camii ve Fatih İbrahim Bey Camii ve Hacı Turan Şadırvanı XV. ve XVI. yy’da yapılmış Türk eserleridir.
    Urla’nın en önemli tarihi kalıntıları arasında bulunan 12 İon kentinden biri olan Klazomenai antik kentinin bir kısmı, Urla kemik hastanesinin bulunduğu Karantina Adası üzerindedir. Kent Karantina Adası’nın karşısındaki Limantepe’den batıdaki Ayyıldız ve Cankurtaran Tepeleri eteklerine kadar yayılmaktadır. Yerleşimin klasik devre ait nekropolü (mezarlık), Ayyıldız Tepe ile Cankurtaran Tepe’nin oluşturduğu zincirin batısında ve Klazomenai-Hypkremnos-Erythrai antik yolunun geçtiği bölgede yer almaktadır.Klazomenai Antik Kenti’nin prehistorik dönemi ile birlikte klasik dönemlerini de yansıtan Liman Tepe, Urla ilçesinde İskele Mahallesi’nde, İzmir-Çeşmealtı Yolu tarafından ikiye bölünmüştür.
Kazılar sonunda, Erken Tunç Çağı’na tarihlenen, koridorlu ev olarak tanımlanan, siyasi ve ekonomik otoriteyi temsil eden saray yapısının bir bölümü açığa çıkarılmıştır. Yine aynı döneme ait, koruma yüksekliği 6 metreye ulaşan şehir suru, Orta Tunç Çağı’na tarihlenen yuvarlak tek mekânlı evler (oval ev) ile bilinen en eski zeytinyağı işliği ortaya çıkarılmıştır.
Klazomenai zeytinyağı işliği, kendi dönemine ait küçük buluntularla birlikte açığa çıkarılmıştır. Bu buluntuların bize verdiği tarihlere göre Urla’da kazısı yapılmakta olan işlik, M.Ö.6. yüzyılın ilk yarısında kurulmuştur. Bu işlik, yüzyılın ortasında Perslerin Lydia ile birlikte İyon kentlerini ele geçirdikleri dönemde terk edilmiş; yüzyılın son çeyreği içinde yeni düzenlemelerle tekrar kullanılmıştır. Tüm yerleşmede de izlenebildiği gibi bu tesis, M.Ö.500 dolaylarında İonia ayaklanması sırasında bir daha terk edilmiş ve daha sonra kullanılmamıştır. M.Ö. 4. yüzyılda işliğin bulunduğu alan üzerinde inşa edilen büyük bir yapı için gerekli tesviye çalışmaları sırasında, kaya içine oyularak yapılan tesisin içi doldurulmuş, üzeri örtülmüş ve kayaya oyulmuş alt yapısı bu şekilde günümüze kadar korunup gelmiştir.
Urla’da turizm son yıllarda daha da önem kazanmıştır. Yılın her dönemi Urla’ya pek çok turist gelmektedir. Özellikle yerli turistlerin uğradığı ve İzmirlilerin yazlık belde olarak kullandıkları Urla’da konaklama tesislerinin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.


Urla otelleri genel olarak küçük ve butik otel tarzında hizmet vermektedir. Yılın her dönemi hizmete açık olan Urla otelleri, genel olarak oda kahvaltı çalışırlar. Ancak günün her saatinde muhteşem Ege lezzetlerini Urla otellerinin restoranlarında bulabilirsiniz.
Urla butik otellerinin işletmecileri de zaten beldede yaşayan halk. Dolayısıyla doğanın ve denizin kucağında geçirdiğiniz tatilinizde, aynı zamanda sıcak ve samimi bir konaklama ile de karşılaşıyorsunuz. Urla butik otellerinde isterseniz hafta sonu için kısa bir tatil isterseniz de uzun ve sakin bir tatil yapabilirsiniz. Oteller konum olarak da muhteşem bir Urla ve deniz manzarasına hâkimler.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
15.04.2024
Çıkış
16.04.2024
Misafirler
2 misafir
En iyi fiyat alınıyor

2 Rooms Hotel, +18

5.0 · Harika · 3 yorum
Lüks Otel
En iyi fiyat alınıyor

Doors Urla Hotel & Bungalows

En iyi fiyat alınıyor

Karargah Urla

En iyi fiyat alınıyor

Mitera 1905, +16

5.0 · Harika · 3 yorum
2 Odalı Büyüleyici bir Otel
En iyi fiyat alınıyor
Urla Gastronomi Oteli
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 2 yorum
Urla Bağ Evi Oteli
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Urla'da hangi oteller güzel manzaraya sahip?
1923 Çapa Otel ve Balık Restoranı, deniz kenarında, gayet sıcak atmosferi olan küçük şirin bir yer burası.
Urla bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Urla bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Art Design Otel, birbirinden farklı dört keyifli oda. İç ve dış görünüşü son derece güzel. İnsanı sınırsız bir coşkuyla kucaklıyorlar.
Urla bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Belizi Otel evcil dostlarımızı kabul ediyor.
Urla bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Adnan Menderes Havalimanı 46 km uzaklıkta. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Urla bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
1870's Taş Konak Hotel & Cafe, eski usul taş eve modern bir soluk getirmişler. Odalar sempatik ve yeterince rahat. Tadını çıkarın.