Ankara Rehberi

Ankara Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Ankara: Ülkemizin başkenti ve ikinci büyük şehri olan Ankara; tarihi, doğal güzellikleri, siyasi yaşamı ve kültürü ile yılın her dönemi farklı nedenlerle, pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.   

Ankara’nın yerleşim olarak bilinen tarihi ise günümüzden yaklaşık on bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Çok eski bir tarihe sahip Ankara’yı yerleşim yeri olarak ilk kullanan uygarlık Hititlerdir. Daha sonraları birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Ankara, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde kalmış ve en son bugünkü Türkiye Cumhuriyeti topraklarının başkenti kabul edilmiştir.   

13 Ekim 1923'te, kurulmakta olan yeni Türk Devleti, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilen Ankara, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeybatısında bulunmaktadır.    

Şehir merkezinin önemli bir bölümünün üzerinde kurulu olduğu Ankara Ovası'nın denizden yüksekliği 830-850 m. civarındadır. Şehrin ilk kuruluş yeri olarak bilinen Ankara Kalesi'nin yüksekliği ise 980 m'yi bulmaktadır. 1924 yılında bugünkü anlamda belediye yönetimine kavuşan şehir merkezinde, 1984 yılından sonra metropolitan ölçekteki sorunlarla uğraşmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bunun sınırları içinde 8 ilçe belediyesi (Çankaya, Altındağ, Yenimahalle, Mamak, Keçiören, Sincan, Etimesgut ve Gölbaşı) kuruldu. Başkent Ankara'nın nüfusu, ekonomik duruma ve siyasi olayların gelişimine uygun biçiminde çoğalmış veya azalmıştır.        

Ilıman iklim kuşağındaki Ankara'da kışları az yağışlı ve soğuk, yazları ise sıcak ve kurak kara iklimi görülür. Yağışlar en çok ilkbahar mevsimindedir. Gece ile gündüz, yaz ile kış mevsimi arasında önemli sıcaklık farkları bulunur. Bununla beraber, Ankara dört mevsiminde de insanı rahatsız etmeyen bir iklime sahiptir.    

Kara iklimine uygun biçimde Ankara'da iki tür bitki örtüsü gelişmiştir. Step ve orman. Stepler az yağış alan çukur alanlarda ve bazı platolarda görülür. Şehrin kuzeybatısında ormanlar geniş alanlar kaplar. Beynam, Kızılcahamam, Çamlıdere ormanlarında hâkim ağaç türleri karaçam, ardıç ve meşedir. Tabii ormanlara ek olarak ağaçlandırma yoluyla Ankara'nın çevresi ve baraj göllerinin kıyıları ormanlaştırılmıştır. Bu sayede Ankara, dünya başkentleri içinde en çok yeşil alana sahip şehirlerden biri haline gelmiştir.

       

Bozkırda olmasına rağmen Ankara, akarsular ve göller bakımından da oldukça iyi bir konuma sahiptir denebilir. Güneydoğuda toprakları Tuz Gölü'yle sınırlıdır. Karagöl, Mogan, Eymir Gölleri Ankaralıların gezme dinlenme yerleridir. Türkiye'nin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak, Ankara topraklarının bir bölümünü geçerek Karadeniz'e doğru yol alır. Sakarya nehri ise Ankara - Eskişehir sınırının önemli bir bölümünü oluşturur. Sakarya'ya karışan Ankara Çayı, bu çayı oluşturan Çubuk, İncesu ve Hatip Çayları, yine Sakarya'ya karışan Kebirmir Suyu, Pınarbaşı, Nal Deresi ve Sofulu Çayı Ankara topraklarına hayat veren akarsulardan önemlileridir.   gg

Ankara, günümüzde daha çok yakın tarihimizle, Kurtuluş Savaşı ve Anıtkabir ile ön planda. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün mezarının da burada bulunması ve başkent olması ile. Ankara’ya, Türkiye’nin kalbi yakıştırması da yapılır.    

Ankara yılın her dönemi gerek kültür gerekse de iş turizmi amacıyla pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında daha çok kongre ve eğlence turizmi ile ön plana çıkıyor.    

Ankara otelleri de genellikle kent merkezinde ya da civardaki ilçelerde konumlanmışlar. Kent merkezinde bulunan Ankara otelleri genel olarak şehir oteli tarzında hizmet veriyor. Beypazarı, Kızılcahamam gibi ilçelerde bulunan oteller ise genel olarak tarihi mimariye sahip konaklama tesisleri ve kültür oteli olarak çalışıyorlar.   

Ankara butik otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Genel olarak oda kahvaltı ya da yarım pansiyon olarak hizmet veriyorlar. Konum olarak Ankara merkezde pek çok önemli noktaya yakınlar. Konakladığınız Ankara butik otelinden pek çok noktaya, şehir içi ulaşımı kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İlçelerdeki Ankara butik otelleri de ilçe merkezine ve turistik yerlere oldukça yakınlar.   

Ankara otelleri sadece turistik ve kültürel ziyaretleriniz için değil, iş toplantılarınız, seminerleriniz ve özel davetleriniz için de farklı olanaklara sahipler. Farklı organizasyonlar için geniş kapasiteli salonları var.    

Ankara otel fiyatları ise konakladığınız otelin kalitesine ve sunduğu hizmete göre farklılık gösterebiliyor. Genel olarak uygun fiyatlara sahip olan Ankara otelleri, günümüz modern imkânlarını da sunuyorlar misafirlerine.   

Eğer yakın zamanda bir Ankara gezisi planlıyorsanız sitemizi inceleyerek Ankara otelleri, Ankara otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.