Ayvalık Rehberi

Ayvalık Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Ayvalık

Ege Bölgesi’nin kuzeybatısında yer alan, Balıkesir’e bağlı ve eski adıyla “yabani ayva” anlamına gelen Kydonie olan Ayvalık, bugün Ege’nin en gözde tatil merkezleri arasında yer alıyor. Midilli Adası’nın tam karşısında muhteşem denizi ve tertemiz plajlarıyla, doğasıyla, tarihiyle bambaşka bir ilçe. Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken cumbalı eski Ayvalık evlerinin mimarisi ise sizi büyüleyecek. Denizden biraz uzaklaştığınızda zeytin ağaçları ve çam ağaçları ile örülü ormanların tertemiz havasında yenileneceksiniz.   

Ayvalık’ın tarihi M.Ö. 300’lü yıllara karda uzanıyor. Oldukça eski bir yerleşim bölgesi. 15. Yüzyılın sonlarına doğru da Osmanlı Devleti’nin egemenliğine giriyor. Eski Roma ve Bizans Kültürüyle birleşerek harika bir kültür geliyor günümüze kadar. Ayvalık’ın ara sokaklarında yerli halkıyla karşılaştığınızda izleri hala görebilirsiniz.   

Ayvalık bugün Balıkesir sınırlarında yer alıyor. Sarımsaklı, Cunda Adası, Şeytan sofrası gibi bilinen tarihi ve turistik mekanlara da oldukça yakın konumda. Nüfusu öyle çok kalabalık değil, ama yaz tatil sezonunun başlaması ile birlikte neredeyse üçe katlanıyor. Bölge halkının son yıllarda en büyük geçim kaynağı turizm ve zeytincilik. Zeytin ve zeytin ürünlerinin her türlüsünü bulabilirsiniz Ayvalık’ta. Belde bir de meşhur Ayvalık Tostu ile oldukça ünlü. Bol ve lezzetli iç malzemesi ile her şeyden önce gözünüz doyuyor.   

Dağların denize olan dik konumu sonucu girintili çıkıntılı bir kıyı yapısına sahip olan Ayvalık’ta çok sayıda sessiz ve gizli kalmış koy var. eğlenceli ve kalabalık bir tatil beldesinden ziyade, sessiz ve daha sakin ama eğlenceden de geri kalmadan bir tatil geçirmek isteyenleri adresidir Ayvalık. Konumu gereği Ayvalık’ın hemen her yerinden çıplak gözle ile Midilli Adası’nı, evlerin ışıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.   

Tarihe karşı merakı olan tatilcilerdenseniz pek çok tarihi yapı da görebilirsiniz Ayvalık’ta. Bazıları yıkılmış olmasına rağmen kalıntılarını ya da tamamını bugün de görebileceğiniz kilise, cami ve tarihsel yapılar var. denize dik inen dar ve taş sokaklarla bu sokaklardaki eski taş ve cumbalı evler ise tarih sayfalarından izleri bugün bile taşıyor.   

Ayvalık’a bağlı büyüklü küçüklü yaklaşık 22-23 kadar ada bulunuyor. Bunlardan en bilineni ise bugünkü adıyla Alibey Adası dediğimiz Cunda. Cunda Adası’nın en büyük özelliği ise 1964 yılında, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü ile karaya bağlanması. Ayvalık’ta konakladığınızda Cunda’ya da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.   

Ayvalık’ta konaklama tesislerinin sayısı da oldukça çeşitli ve hemen her kategoride tesis bulabilirsiniz. büyük bir tatil otelinden butik ve küçük otele hatta pansiyona kadar pek çok konaklama tesisi var Ayvalık’ta. Ayvalık merkezde yer alan oteller ise genellikle butik ve küçük otel tarzında hizmet veriyor. Ayvalık butik otellerinin tamamına yakınının işletmecisi beldenin yerli halkı. Dolayısıyla size dostlarını ağırladıkları sıcaklıkla hizmet veriyorlar. Beldeyle ilgili pek çok konuya hakim oldukları için de gerektiğinde rehberlik etmeleri için yardım alabilirsiniz.    

Merkezdeki ayvalık otelleri, Ayvalık’ın mimari özellikleri dikkate alınarak inşa edilmiş, pek çoğu denize sıfır konumda yer alan tesisler. Günümüz modern olanaklarına da sahipler. Pek çok Ayvalık oteli yılın her dönemi hizmete açık ve oda kahvaltı hizmet sunuyorlar.    

Eğer daha lüks bir butik otel ya da tatil oteli isterseniz merkezden biraz uzakta Sarımsaklı, Cunda gibi beldelerde çok sayıda tesis bulabilirsiniz. Buralardaki Ayvalık otelleri genellikle yaz tatil sezonunun başladığı nisan ayında hizmete açılıyorlar. Denize yakın ya da denizin biraz daha gerisinde konumlanmışlar.   

Ayvalık otel fiyatları genellikle misafirlerin de bütçesi düşünülerek planlanmış. Konakladığınız tesisin kalitesine ve sunulan hizmete, konakladığınız döneme göre fiyat farklılıkları olsa da genellikle her misafirin bütçesine uygun bir Ayvalık oteli mutlaka var.
Ancak özellikle yaz aylarında ya da bayram tatili gibi özel günlerde oldukça yoğun hizmet veriyorlar. Dolayısıyla gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi olacaktır.   

Planladığınız Ayvalık tatiliniz için bu yıl tam da zamanı olabilir. Sitemize dikkatlice göz atarak Ayvalık otelleri, Ayvalık otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller…