8. Gümüşlük Festivali Bodrum Kalesinde seyirciyle buluştu

8. Gümüşlük Festivali Bodrum Kalesi’nde seyirciyle buluştu

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Hollandalı viyolonselci Frank Wakelkamp’ın solist olarak katıldığı, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde verdiği konserle açıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi’nin ana sponsorluğunda bu yıl 7 Temmuz - 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin ilk konuğu olan Frank Wakelkamp başarılarıyla tanınan Hollandalı bir viyolensel ustası.  

Frank Wakelkamp Orkestra müzik sanatçısı olarak Anima Eterna, Concerto d'Amsterdam, Currende, Les Musiciens du Louvre, Al Ayre Español orkestralarıyla; aralarında Jos van Immerseel, Eduardo Lopez Banzo, Erik van Nevel, Ton Koopman, Klaas Stok gibi isimlerin bulunduğu önemli şeflerle birlikte çalıştı. Holland Boys Korosu'yla continuo-viyolonselcisi ve pikolo viyolonselcisi olarak J.S.Bach'ın Kantatalarının kaydını gerçekleştirdi. Birçok CD kaydı bulunan sanatçı, kariyeri boyunca orkestralarda solist olarak sahne aldı. Wakelkamp’ın müzikal başarıları yine birçok ödüle layık görüldü.

Klasik müzikseverlerin ilgiyle izlediği Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’ndeki konserin ilk yarısında solist Frank Wakelkamp, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’yla Bizet’in “Carmen Suiti”ni ve Saint-Saens’ın “Çello Konçertosunu” seslendirdi. Sanatçı konserin ikinci yarısında ise Tchaikovsky’nin “Kuğu Gölü” ve “Fındık Kıran” operalarından seçme eserlere yer verdi. 

Konser öncesi basının karşısına çıkan solist Wakelkamp, Bodrum’da olmaktan ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrasıyla birlikte Bodrum Kalesi’nin etkileyici atmosferinde seyirci karşısına çıkmaktan çok 
mutlu olduğunu ifade etti. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın başarılı şefi İbrahim Yazıcı ise Gümüşlük Festivali’ni gönülden desteklediğini belirterek, “Çok daha büyük festivallerde yer almak bizim için çok daha kolay. Gümüşlük Festivali bizim için daha zor bir deneyim ama biz bu büyük zorluklarla hayata geçirilen festivale destek vermek için buradayız” şeklinde konuştu.

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde bir sonraki konser 11 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21:30’da Gümüşlük Eklisia’da gerçekleştirilecek. Programda Alman soprano Christine Wolff ve şef piyanist İbrahim Yazıcı yer alacaklar.


Sponsorlar
8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Turizm ve Kültür Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek verecek.
Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve
Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant.

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı
 
7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank                 
                      Wakelkamp ( Viyolonsel )
11 Temmuz – Christine Wolff – (Soprano) and İbrahim Yazıcı ( Piyano)
14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri
15 Temmuz -  Misha Dacic -  (Piyano) ‘Bir Lizst Gecesi’. Lizst’in 200. Doğum Yılı Konser
17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu
23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)
29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piano Konseri
30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)
3 Ağustos   –  Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto-2 virtüöz - 2 piyano’. Lizst’in 200. Doğum yılı Konser
5 Ağustos   -   Eklisia Yaz Okulu Piyano Konseri
6 Ağustos    -  Burcu Uyar (Soprano) İbrahim Yazıcı ( Piyano)
8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)
12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser
13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)
17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)
19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri
20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu
4 Eylül             Alexander Baillie -  (Viyolonsel)
7 Eylül      -      Bodrum Kalesi - Burhan Öçal ve Paganini Trio
8 Eylül      -      Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel Konseri
13 Eylül   -       Escher Quartet
14 Eylül    -      Escher Quartet
 

Bilet Satış 
Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68
Biletix – www.biletix.com

Bilet fiyatları
25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

İletişim
0 507 349 59 68
www.gumuslukfestival.org
[email protected]

Konserlerin başlama saatleri 21:30