Alaaddin Keykubatın hayatı Alanyada sahnelenecek

Alaaddin Keykubat’ın hayatı Alanya’da sahnelenecek
Alanya, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın hayatı, hologram teknolojisi kullanılarak hazırlanacak olan 'Sultan-ül Bahreyn Denizkızı İlahisi' adlı gösteri ile sahnelenecek.

Alanya'nın doğal ve tarihi değerlerini konu alarak ekonomik değer oluşturacak projeler üretmek amacıyla Sosyal ve Kültürel Proje Oluşturma ve Yürütme Merkezi Derneği kuruldu. Işın Fırat başkanlığındaki derneğin ilk toplantısı 'Centauera' adlı butik otelde yapıldı. Derneğin başkan yardımcısı Işık Yargın, Alanya'nın bütün estetik değerlerini bir çatı altında toplayarak, ekonomik değer oluşturacak projeleri yürütmek için yaklaşık 1,5 yıldır dernek kurma çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 

HEDEF DÜNYAYA AÇILMAK
Hayata geçirmeyi planladıkları projelerin Türkiye ve dünyaya açılmasını hedeflediklerini belirten Yargın, Alanya'nın çok önemsediğimiz tarihi kültüründen hareket ederek yerel insan kaynakları ile sınırlı kalmayıp, Türkiye'nin çeşitli illerinden, konularında uzman ve projelere değer katacak kişilerin de biraraya gelmesiyle bu derneği oluşturduk. Aramızda Alanya, Antalya, İstanbul, Ankara ve Konya'dan üyelerimiz var dedi. 

DÜNYADA İLK OLACAK 
Derneğin ilk projesinin, Sultan-ül Bahreyn (İki denizin sultanı) unvanı verilen Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın hayatını hologram teknolojisi kullanılarak anlatan bir sahne çalışması olduğunu ifade eden Yargın, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen bu ilk projemiz, hologram teknolojisi ile hazırlanacak olan 'Sultan-ül Bahreyn Denizkızı İlahisi' adlı çalışma olacak. Bu çalışmamızda Alaaddin Keykubat’ın hayatını anlatan kültür, oyunculukla birleşecek. Hologram teknolojisinin kullanılacağı bu büyüklükteki çalışma dünyada ilk görsel şölen olacak. Ayrıca oyunculuk okulu açılmasıyla ilgili çalışmamız var. İlk toplantımızda bu değerlendirmeleri yaptık. diye konuştu. Kaynak Alanya haber