Kapadokya da Cumhuriyet Bayramı tatili bereketi

Türkiye'nin peribacaları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya, hafta sonu ile birleşen Cumhuriyet Bayramı tatilinde turist akınına uğradı, bölgeyi 3 günde yaklaşık 15 bin kişi ziyaret etti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, UNESCO'nun dünyada korunması gerekli kültür miras listesinde yer alan Göreme Milli Parkı ve içinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesini 3 günlük tatil süresince çoğunluğu yerli olmak üzere yaklaşık 15 bin turist gezdi. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizme açık tutulan Zelve Paşabağları ören yerleri ile Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı kentleri de turistlerin ziyaret ettiği yerler oldu.
Turistik işletmelerde ve konaklama merkezlerinde tatil süresince doluluk oranı yüzde 100'lere ulaştı.
Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki yıldızlı ve butik oteller ile pansiyonlardaki doluluk oranının turizmcileri sevindirdiğini bildirdi.
Bölgede zaten yabancı turist hareketliliğinin yaşandığını dile getiren Durmaz, Cumhuriyet Bayramı tatili dolayısıyla da yerli turistlerin bölgeye akın ettiğini ve bu sayede doluluk oranının yüzde 100'lere yükseldiğini kaydetti.
Durmaz, özellikle Göreme Milli Parkı ve içinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesinin yoğun ilgi gördüğünü vurgulayarak, şu bilgiyi verdi:
''Bölgede zaten yabancı turist hareketliliği vardı. Buna 3 günlük Cumhuriyet Bayramı tatili de eklenince bölgeyi ziyaret eden turist sayısı arttı. Müze etrafında yoğunluk nedeniyle park sorunu yaşandı. Birçok özel otomobil ve tur otobüsleri müze çevresinde park yeri bulamadı. 3 gün boyunca sadece Göreme Açık Hava Müzesini yaklaşık 15 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.'' Kaynak: AA