Kapadokya Tarihi Camileriyle De Ilgi Odağı

Doğa harikası coğrafyası ve kültürel özellikleriyle yılda yaklaşık 2,5 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kapadokyada, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi camiler de turistlerin önemli ziyaret mekanları arasında yer alıyor.
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokyadaki tarihi camiler yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Bölgede ziyaret edilen tarihi mekanların başında camiler geliyor. Ürgüp'ün Ortahisar beldesinde Osmanlı döneminden kalan Abdioğlu Camisi, ziyaretçiler için 24 saat açık bırakılıyor. Camiyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere İslam dini ve caminin özellikleri hakkında bilgi veriliyor.
İmam Ali Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görev yaptığı caminin bölgedeki en eski camilerden biri olduğunu, yaz aylarında ayda ortalama 500 ile bin turistin ziyaret ettiğini söyledi.
Yabancı turistlere bilgi verebilmek için İngilizce öğrendiğini ifade eden Özcan, turistlere caminin tarihini ve İslam dininin özelliklerini anlattığını belirtti. Özcan,Camimiz 24 saat açıktır. Bizler de her zaman buradayız. Misafirlere elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gerek camimiz, gerek beldemiz, gerekse İslam dini hakkında bilgileri yerli ve yabancı turistlere elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz, dedi.
Camiyi ziyaret eden Alman turist Yohan Twean da, Kapadokya çok hoşuma gitti. Çok etkilendim. Çok ilginçti. Almanyada buranın böyle bir şey olabileceğini düşünmüyorduk. Bizim kiliselerimiz daha farklı, ezan bizim için daha yabancı, tanık olmadığımız bir şey. Yeni ve bizim için alışılmadık bir şey. Cami insanı meditasyon yapmaya çağırıyor diye konuştu.
Lucas Lahm da, bu ziyaretleri çok olumlu bulduğunu ifade ederek, Daha önce Ummanda da camiye gittik. Orada İslam hakkında anlatılanlarla burada anlatılanlar, birbiriyle tam örtüşüyor. Bu şekilde bize yabancı olan ve sadece kendi medyamızdan duyduğumuz din hakkında daha doğruları görüyoruz. Böylece halklar arasında daha iyi anlayış ve birbirini anlama söz konusu oluyor, ifadelerini kullandı.

 


Kaynak: Anadolu Ajansı