Kapadokyada çöl maratonu yapılacak..

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da ''Runfire Cappadocia'' adıyla çöl maratonu yapılacak..
Argos In Cappadocia Oteli Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile Nevşehir'in merkeze bağlı Uçhisar beldesindeki Argos In Cappadocia Oteli tarafından organize edilen ''Runfire Cappadocia'' maratonu, 7-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Toplam 200 kilometreyi aşan ve hergün bir etabı koşularak 6 günde tamamlanacak olan yarışlarda Uçhisar, Güvercinlik Vadisi, Ortahisar, Acıgöl, Damsa Gölü, Yüksek Kilise, Güzelyurt, Ürgüp, Göreme, Avanos, Ihlara Vadisi ve Tuzgölü'nden geçilecek.

Rotada, bazen bin 700 metre yüksekliğe kadar çıkılacak ve bazen de 900 metre kadar aşağı inilecek. Uçhisar'dan başlayacak maraton yine Uçhisar'da sona erecek.

Maratonun proje danışmanlığını ve yarış direktörlüğünü dünyada birçok ultra maraton koşmuş ve tamamlamış olan Prof. Dr. Taner Damcı yapacak. Maraton, Ultra Maraton, Disvocery 6G, Disvocery 4G ve kurumsal yarışlar olmak üzere 4 ayrı kategoride gerçekleştirilecek.

Ultra Maraton kategorisinde koşucular, doğada ve zorlu koşullarda hergün ortalama 40 kilometre olmak üzere 6 gün boyunca koşacak. Koşucular yiyecek-içecek ve eşyalarını kendi sırt çantalarında taşıyacak, su, çadır ve medikal destek ise organizasyon tarafından karşılanacak.

Discovery 6G kategorisinde ise koşucular hergün ortalama 10-15 kilometre olmak üzere 6 gün boyunca koşacak. Yiyecek ve içecek ihtiyacı, organizasyon tarafından karşılanacak olan koşuculara, eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek verilecek.

Discovery 4G kategorisinde de koşucular 4 günlük gerçek bir maratona katılacak. Bu kategoride yarışacak koşucular hergün ortalama 10-15 kilometre olmak üzere 4 gün boyunca koşacaklar. Yiyecek ve içecek ihtiyacı, organizasyon tarafından karşılanacak olan koşuculara, eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek verilecek.

Şirketlere özel Kurumsal Yarışlar kategorisinde ise takım ruhu, zor şartlarda test edilecek. 4 kişilik takımlardan oluşacak ekipler, 4 gün boyunca yarışacak. Her takım üyesi günlük ortalama 10-15 kilometre koşacak.

Yarışmaya katılmak isteyenlerden bireysel katılım ücreti olarak bin lira istenecek. Yarışmacılar 23 Haziran'a kadar kayıt yaptırabilecek. Müracaatlar, ''www.runfirecappadocia.com'' internet sayfası aracılığı ile yapılacak.