Tarihi Yarımada’da Konaklama, Yeme-İçme ve Gezilecek Yerler

İstanbul’a geldik, tarihi solumak adına Sultanahmet’te yer alan Sarı Konak Sultanahmet adlı otelimize yerleştik.

Bu şehir hakkındaki genel kavrayışımız yavaş yavaş ruhumuzda beliriyor. Durmadan oraya buraya gidip geliyoruz. Çünkü insan yalnızca İstanbul’da kendini İstanbul’a hazırlayabilir.
Kışı aratmayan soğuk ve ara sıra hoş gelen kış güneşi ışığında eski binaları inceliyor, müzeleri dolaşıyor, görmek istediğimiz önemli yerlerde uzun uzadıya aheste aheste vakit geçiriyoruz.
 

Akılalmaz doyuma ulaştığımız İstanbul Arkeoloji Müzesi de bunlardan biri. Eskinin ve yeninin çeşitli dönemlerinin birbirinin üzerine kurulduğunu anladığımız mükemmel eserler var burada. Tek kalem anlatmamıza yetmez, bin tanesini de yazmamız gerekir! Akşam hava kararmak üzereyken; gördüklerimizi sindirmekten ve hayret etmekten dolayı yorgun düşüyoruz. Hemen yürüme mesafesinde kalan; karakteristik çizgisi ile zarif bir şekilde kendini bize belli eden Sarı Konak Otel’imize gidiyoruz. https://www.kucukoteller.com.tr/sari-konak-hotel-sultanahmet


Cumbalı deluxe odamız ve otelin terasındaki gerçek İstanbul panaroması tam bizim arzuladığımız keyfi sunuyor.
İstanbul seyahatimizin gidişatı sırasında elimizden geldiğince her şeyi biriktiriyoruz. Otelimiz; Ayasofya’ya, Sultanahmet Camii’ye, Topkapı Sarayı’na, Arkeoloji Müzesi’ne, Yerebatan Sarnıcı’na, Kapalı Çarşı’ya ve Mısır Çarşısı’na hep yürüme mesafesinde! Bu sayede; bu yapılarla örülmüş duvarların eski mükemmelliğinin tükenmez tanığı olarak sayabiliriz kaldığımız Sarı Konak Otel’i pekâlâ…
Oda genişlikleri 18-30 metrekare arasında değişiyor.
Her yaştan çocuklu aileler için ideal bir yer.


Tesisteki en özel en şahsına münhasır ‘şey’ bana göre; OTEL DEKORASYONU ZİRA TAMAMEN OTEL SAHİBİNE AİT - ANNEYE. TERASININ MANZARASI DA ÇOK GÜZEL.


Otelin OCAK VE ŞUBAT AYINDA 4 gece kal, 3 gece öde promosyonu var takipçilerimize. @kucukoteller ‘den buldum demeyi unutmayın ararken.
Ben bu yazımı yayına alırken, sorduğumda oda fiyatları GECELİK 1800’TL DEN BAŞLIYOR dediler. KAHVALTI VE KDV KONAKLAMAYA DAHİL.📞 Telefon No: +90 212 638 62 58/59.

Bence Sultanahmet’e gelmek için en güzel zaman NİSAN VE MAYIS, AMA OCAK VE ŞUBAT DAHA SAKİN. MÜZELERDE SIRA, BEKLEME YOK MESELA..


Gelelim civarda konumundan, lezzetinden ve enerjisinden emin olduğumuz yeme-içme önerilerine:

1) Balıkçı Sabahattin ve Magnaura Cafe&Restaurant. Mutlaka değerlendirin. Ayrıca @matbahrestaurant ‘ın da bizde özel bir yeri vardır. Michelin ödülü de aldılar geçtiğimiz aylarda.
2) Süleymaniye’de Kuru Fasülye için Erzincanlı Ali Baba’ya uğramalı.
3) 
Sirkeci’de Hocapaşa’da tarihi lokantalar çarşısında Çağ Kebabı ( bir kaç porsiyon mideye indirile ) Açık hava bölümü var · Rezervasyon kabul etmiyor.
4) Dönerci Şahin Usta’da döner yenile - Kapalı Çarşı
5) Sultanahmet’te kahvaltı için Saade Kahvaltı
6) Kahve için mis gibi kokan Kuru Kahveci Mehmet Efendi’ye gidile. Diğer alternatif ise sokağın devamında yer alan ve odun ateşinde pişirilen Kuru Kahveci Nuri Toplar.

7) Sultanahmet Çiğdem Pastanesi, özellikle kurabiyeleri nefis. Tatlı bir şeyler yemek için yol üstünde bir mola verilebilir. 8) Kuveloğlu Han’da Tarihi Pide Fırını, Kavurmalı ve Kaşarlı pidesi çok lezzetli..


Bölgeyle ilgili görmemiz gereken birçok yer mevcut;
Yerebatan Sarnıcı,
Binbirdirek Sarnıcı,
Sultan III. Ahmet Çeşmesi
,
Gülhane Parkı,
İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi,
İstanbul Arkeoloji Müzesi,
Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı,
Sirkeci Tren Garı ve İstanbul Demiryolu Müzesi
,
Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi,
Çinili Köşk MüzeTürk ve İslam Eserleri Müzesi,
Soğuk Çeşme Sokağı,
Paşa Kapısı ve Bab-ı Ali
,
Caferağa Medresesi
,
Talat Paşa Konağı
,
Ayasofya Üçyüzlü Çeşmesi
,
Aya İrini Müzesi
,
Arasta Çarşısı
,
Büyük Saray Mozaik Müzesi
,
Alman Çeşmesi
,
Yılanlı Sütun, Örme Sütun ve Obelisk
,
Hürrem Sultan Hamamı
,
Küçük Ayasofya Camii
,
Çemberlitaş Hamamı,
Çorlulu Ali Paşa Medresesi