Tarihi yarımadada mistik festival

İstanbul'un tarihî yarımadası, 16-20 Aralık arasında mistik sanatın örneklerine ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından düzenlenen 'III. Mistik Sanat Festivali', Aya İrini, Yerebatan Sarnıcı gibi mekânlarda gerçekleşecek.
Festival, 16 Aralık'ta Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde İsmail Acar'ın 'Sema' adlı resim sergisiyle açılacak. Aynı akşam saat 20.00'de ses sanatçısı Sema, Aya İrini'de Mevlid ve Yunus ilahilerini okuyacak. 21.00'de Ensemble Galatia, ortaçağ şarkılarını yine Aya İrini'de seslendirecek. 18 Aralık'ta koreograf Ziya Azazi, 'Dervish in Progress' başlıklı gösterisini sunacak. Aynı gün Kırgızistan'dan Tengir Too, öz Türkçe seslendireceği destanlar, kahramanlık ve aşk hikâyeleri ile Aya İrini'de olacak. Yönetmen Kemal Tebrizi, 19 Aralık'ta Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde sinemaseverlerle buluşacak.

Festival kapsamında ayrıca 'Sonsuzluk ve Bir Gün', 'Kurdun Günü', 'İşaretler ve Mucizeler', 'Mim Misli Mader (Annem Gibi)', 'Şeyda', 'Beyaz Oda', 'Saklı', 'Dinle Ney'den', 'Birleşen Yollar', 'Sonsuzluk ve Bir Gün' adlı filmler Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde ücretsiz izlenebilecek. Serhat Üstündağ'ın yazdığı ve Engin Kurt'un yönettiği 'Dönemeç' adlı tiyatro oyununun gösteriminin 17 Aralık Cumartesi akşamı Eminönü Halk Eğitimi Merkezi'nde yapılacağı festivalde, Harun Yöndem, Yusuf Ziya Özkan ve Emin Baykırkık'ın okumaları ve Hayal Musiki Korosu'nun tınılarıyla hayat bulacak olan şiirlerden oluşan dinleti, 20 Aralık Salı akşamı, Yerebatan Sarnıcı'nda gerçekleştirilecek. Değişik din ve kültürlere ait kitapların sunulacağı sergi ise 16-20 Aralık tarihleri arasında Kızlarağası Medresesi'nde gezilebilecek. (0212 347 07 39) İSTANBUL AA