Hiçbirşey Bulamadık

Listeleniyor...
×

Bursa Gezi Rehberi

Türkiye'de, ihtiyaçlarımıza en çok cevap veren şehridir Bursa. Tarımdan tutun turizme, sanayiden tutun ticarete, doğadan tutun modernliğe, her yönüyle çok fonksiyonel bir şehirdir Bursa. Çağdaşlıktır Bursa, aynı zamanda tarih de kokmaktadır; Doğaldır Bursa, aynı zamanda gelişmiştir de. Bu şehirde tüm ihtiyaçlarımıza cevap bulacaksınız. Eski ve köklü tarihi ile doğasıyla turizmi ile birbirinden leziz mutfak kültürüyle Bursa size unutulmaz anlar yaşatacaktır. Ülkemizin hem en gelişmiş şehirlerinden hem de en tarihi şehirlerinden biridir Bursa. Çok yakın bir zamanda ülkemizin Avrupa Birliği Standartlarına en uygun şehri seçilmiştir. Bursa dünyanın yaşanılabilecek ilk otuz şehri arasında 28. sıradadır.  Sadece bu yönüyle bile gelinip görülmeye değerdir Bursa.

Turizm açısından mı değerlendirmek istiyorsunuz, yaz turizminden tutun doğa turizmine, kış turizminden tutun deniz turizmine, kültür turizminden tutun konferans turizmine her türlü turizm türünü Bursa'da görebilmektesiniz.

Farklı lezzetler mi tatmak istiyorsunuz, buyurun gelin Bursa'ya. Tadına doyulmayan leziz İskender Kebabı ile birlikte enfes İnegöl köftesi, enfes Kestane Şekeri, enfes sebze ve meyveler ve daha nice yöresel yemekler hepsi Bursa'da.

Temiz hava mı almak istiyorsunuz, buyurun bu yeşil şehre. Geniş ve gür ormanlarıyla, doğasıyla ve güzel havasıyla sizleri bekliyor Bursa. Ülkemizin sanayisini yakından mı görmek istiyorsunuz, buyurun Bursa'ya. Üretim yerlerini ve dev fabrikaları görün.

Bursa Kultur Park

Tarihin derinliklerinde kaybolmak mı istiyorsunuz, buyurun Bursa'ya. Osmanlılardan ilk altı padişahın kabri burada bulunmaktadır. Onlarca türbe ve külliye buradadır, kütüphaneler ve üniversiteler medreseler buradadır. Tarihimize ait ve başka kültürlerin tarihine ait onlarca ziyaret edilecek yer Bursa'da bulunmaktadır.

İddia ediyoruz ki, gerek yerli ve gerekse yabancı turistler Bursa şehrini ziyarete geldiklerinde 2-3 günlük bir gezi yeterli olmayacaktır ve hatta buraya tekrar gelmek isteyeceklerini belirteceklerdir.

BURSAYA NASIL GİDİLİR
Ülkemizin en yoğun yerlerinden biridir Bursa ve dolayısı ile bu çok fonksiyonlu şehre birçok farklı yönden ulaşabilirsiniz. Marmara bölgesinde bulunan şehir Balıkesir ve Yalova ile çevrilmiştir. Kuzeyinde ise Marmara denizi ve İstanbul bulunmaktadır. Deniz yolu, kara yolu ve havayolu ile gelinebilir. Hemen hemen her saat ve hatta her yarım saatte bir İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir gibi yerlere sürekli otobüs seferleri vardır. Deniz ulaşımı olarak İDO ve BUDO kullanılabilir. Hava ulaşımı açısından ise oldukça yoğundur Bursa. Deniz Uçağı ve Helitaksi gibi gelişmiş ve özel hava ulaşım araçları sayesinde daha farklı bir tazrda yolculuk yapabilirsiniz. Bunun dışında tarifeli uçaklar oldukça sıkça inip kalkmaktadır Bursa'ya.

Bursa Karagoz Muzesi
BURSADA NE YENİR
Her yönden olduğu gibi yemek ve mutfak yönünden de Bursa şehri ve Bursa mutfağı oldukça çok fonksiyonludur. Gerek Türk mutfağı gerek Dünya mutfağı ve gerekse Anadolu mutfağından birçok lezzet Bursa'da karşımıza çıkmaktadır. Kahvaltı mekânlarının onlarca çeşidi, köftenin birçok çeşidi, ev yemeklerinin bir sürü çeşidi, tatlıların Bursa'ya hası bu şehirde bulunmaktadır. Bursa Kestane Şekeri, Bursa Kemalpaşa Tatlısı, Cantık denilen Bursa'ya has bir pide, Tahinli Pide ve tabi dünya markamız Bursa İskender Kebabı ile İnegöl köftesi ve yöresel yemekleri ile Bursa bize unutulmaz anlar yaşatıyor. Tekrar tekrar kendisine uğramamızı nasihat ediyor.
Eğer et ve türevlerini yemek istiyorsanız uğrayacağınız en meşhur yerlerden bazıları Mavi Dükkan yani İskender olmalı, Cemal Cemil Usta Uludağ Kebapçısı, Yeşil Pideli Köfte tavsiye edilir. Kahvaltı için Cumalıkızık Taş Ev, Tirilye Çamlı Kahve harika bir seçenek olabilir. Tahinli Pide yemek istiyorsanız Tuzpazarı Tarihi Abdan Fırını ve Kırmızı Fırın sizin için önerimiz olacaktır. Cantık denilen ve yöreye has olan pideden tatmak isterseniz eğer bu defa size Kardeşler Pide Salonu ve Acı Dayı ismindeki mekanları önerebilirim.

Bursa Kozahan

BURSADA GEZİLECEK YERLER
Bu şehirde gezilecek yerler saymakla bitecek gibi değildir. İlk olarak tarihi ve kültürel yerlerden başlamak gerekirse, Ulu Cami, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe, Koza Han, Muradiye Külliyesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Irgandı Köprüsü, Hanlar Bölgesi ve Kapalı Çarşı, Emir Sultan ve Türbesi, Saltanat Kapısı olarak da bilinen Bursa Kalesi, Türk-İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese) ve Bursa Arkeoloji Müzesini gezebilirsiniz. Bilindiği gibi Bursa bir dönem Osmanlı Devletine başkentlik yapmıştır ve bu bakımdan birçok tarihi mekanı barındırmaktadır bünyesinde. Hem de Türk kültürü açısından son derece önemli eserleri bulundurmaktadır. Uludağ ise önemli doğa ve kış turizmi merkezidir. Farklı bir açıdan da Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi gezilebilir.

BURSADA YAPILACAK FAALİYETLER
Şehirde tarihi ve kültürel bilgilerimizi arttırmak için bol bol geziler yapılabilir. Tam bir endüstri şehri olduğu için iş sahası ve faaliyet sahası da çoktur Bursa'da. Kış turizminin ve doğa turizminin merkezlerinden Uludağ ziyaret edilebilir, çeşitli sportif ve sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz. Alış veriş olarak da oldukça zengindir Bursa. Geniş alışveriş merkezleriyle ve ürün çeşitliliğinin fazla olmasıyla ülkemizin önemli tücaret merkezlerindendir.  

Bursa Surları
BURSADAN NE ALINIR
Tam bir kültür şehri olan Bursa'dan birçok unutulmayacak hediye ve kullanılacak şeyler alınabilir. Gıda olarak bakacak olursak, Bursa Kestane Şekeri, Bursa Şeftalisi, Mihaliç Peyniri, Bursa Kirazı, Dağ Çileği ve Siyah İncir alınabilir. Sonra ise Bursa'ya has İpekli dokumalar, Bursa Kumaşı alınabilir. Bursa Havlusunu unutmak olur mu hiç? Bursa bıçağı da meşhurdur. Ve tabi İznik Çinisi.

BURSADA NEREDE KALINIR
Bursa Otel önerilerimiz için tıklayın: www.kucukoteller.com.tr/bursa-otelleri