Konya Rehberi

Bozkırın tam ortasında tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri, kültürel derinliğinin yanı sıra gönül zenginliğinin adıdır Konya. Coğrafi olarak ülkemizin ortasında, yani İç Anadoluda yer alan etrafı dağlarla çevrili yüksek bir düzlüktür. Konya 1987 yılından itibaren büyükşehir statüsünde olan Konya yaklaşık 2 milyonun üzerinde nüfusu barındırmaktadır. Önemli bir ticaret ve sanayi kendimizdir. Kültür turlarının vazgeçilmez yönlerinden biridir Konya. Konyalılar derki 'bir başkent her zaman başkent olarak kalacaktır'. Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük ile birlikte ilk çağ medeniyetleri Roma Bizans Selçuklu ve Osmanlı mirasını barındırmaktadır Konya şehri.
Alan olarak Türkiye'nin en büyük yüzölçümüne sahip olan şehirde ilçeler arası mesafe bazı yerlerde azken bazı yerlerde çoktur. Akşehir, Seydişehir, Meram, Ereğli, Selçuklu, Sarayönü gibi bilindik ilçeleri sık ziyaret edilen yerlerdendir. Çok derin tarihi ve kültürel yapısının yanında son yıllarda bilim ve kongre açısından da önemli atılımlar yapılmıştır.
Tüm bunlardan farklı olarak coğrafi özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır Konya. Tuz gölü, Meke Gölü ve Beyşehir gölü gibi önemli göllerinin yanı sıra şelaleleri de mevcuttur. Hatta çölleşmiş topraklar bile. Genellikle yüksek düzlüklerden oluştuğundan tepe olarak bazı yerler göz önüne gelmektedir, Aladdin Tepesi gibi. Ama şehrin güneyinde Toroslara ulaşmak mümkündür.
Konyanın mutfağı da meşhurdur ve akla ilk gelenlerden biri de etli ekmektir ama Konya denince akla gelmesi gereken devasa şahsiyetler vardır ki sadece Türk kültüründe değil dünya kültüründe de önemli kişilerdir. Mevlana Celaleddin Rumi, Şemsi Tebrizi, Nasrettin Hoca türbeleri mutlaka ziyaret edilmesi gereken abide şahsiyetlerdendir.
Son zamanlarda Türkiye A Milli Futbol takımının maçları da modern Konya Büyükşehir Stadyumundan yapıldığından şehir daha çok gündeme gelmiştir. Şehir halkı misafirperverliği ile bilinmektedir.

Konya Gezi Rehberi için blogu ziyaret edin!

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
19.04.2024
Çıkış
20.04.2024
Misafirler
2 misafir
4.0 · İyi · 4 yorum
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 6 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Konya'da hangi oteller çiftler için en uygun?
Araf Hotel'in insanı kucaklayan özel bir havası var.
Konya bölgesindeki hangi oteller güzel manzaraya sahip?
Hich Hotel'in en güzel yanı Rumi'nin hemen yanında yer alıyor olması. Mevlana Müzesi'nin kente verdiği bambaşka bir hissiyatı var...
Konya'da hangi oteller aileler için en uygun?
Hich Hotel ; ailelerin kolay unutamayacağı bir konfor sağlıyor. Gerçek ve içten bir sevgiyle döşenmiş.
Konya bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Konya bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Konya'nın meşhur küflü peyniri kahvaltının olmazsa olmazları arasındadır. Hich Hotel'de lezzetine varmanız mümkün.
Konya bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Konya Havalimanı ; şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunuyor. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Konya bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?
Araf Hotel ve Hich Hotel ; kentin Karatay ilçesinde bulunuyor. İnanılmaz bir kültürel derinlik... Bizzat iki üç gün geçirince; ne demek istediğimizi anlayacaksınız.
Konya bölgesinde Mevlana Müzesi yakınında oteller hangileri?
Hich Hotel'den yürüyerek iki dakika sürüyor Mevlana Müzesi. Rumi'nin benzersiz atmosferi...
Konya bölgesinde Sille Köyü yakınında oteller hangileri?
Asırlar boyu Hristiyanların ve Müslümanların birlikte yaşadığı dünya güzeli tarihi bir köy Sille Köyü. Kent merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunuyor. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Konya bölgesinde Konya Tropikal Kelebek Bahçesi yakınındaki oteller hangileri?
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi ; kent merkezine 10 km uzaklıkta. Oldukça farklı bir yer. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.