Köyceğiz Rehberi

Ege ve Akdeniz’in birleştiği yer olan Muğla’ya bağlı Köyceğiz, merkeze yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alan bir tatil beldesi.

Eşsiz doğal güzellikleri, tarihi, masmavi denizi ve huzur dolu sakin atmosferi ile Köyceğiz, büyükşehirlerin karmaşasından uzakta, dingin bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi. Gölü, denizi ve doğası bir başka güzel Köyceğiz’in. Daha Muğla – Fethiye Karayolu’ndan beldeye doğru geldiğinizde sizi içine çekiyor bambaşka havası. Ağaçların, narenciye bahçelerinin ve denizin iyot kokusu birbirine karışıyor beldede.
Köyceğiz’in yerleşim olarak tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Tarihi, M.Ö. 3400 yıllarına kadar uzanan belde, pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapmış. Asurlular, İyonyalılar, Persler, Helenler, Romalılar, Bizanslılar ve en son da Selçuklularla birlikte belde Türklerin eline geçmiş. Köyceğiz bölgesi ile ilk bilgiler Heredot’un tarih kitaplarında ve Strabon’un coğrafya kitaplarında geçiyor.
Milattan önceki yıllarda Yunanlılar ve Akalıların deniz yoluyla ege ve Akdeniz kıyılarına çıkması ile yeni koloniler kurulmuş. Köyceğiz Gölü’nün denizle birleştiği kısımda yer alan Kaunos Antik Kenti ise bölgenin önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiş. Bugün bu topraklarda hala Kaunos Antik Kenti’nin izlerini, akropolü, Harab ve Susan Kaleleri’ni görebilirsiniz.
Köyceğiz bölgesinin iklim özellikleri ise tipik bir Akdeniz iklimi. Yüksek bölgelerde ise karasal iklim özellikleri ve kış yağışları çokça görülür.
Köyceğiz bölgesi göl, deniz ve doğal güzellikleri dışında bölgede yetişen ve pek çok şeye iyi gelen sığla ağacı ile de ünlü. Sığla ağacının dünya üzerindeki tek doğal yayılış alanı Türkiye'nin güneybatısıdır. Saf ya da başka ağaçlarla karışık ormanlar kurar. Ülkemizde 1.400 hektara yakın saf sığla ormanı bulunmaktadır. Gövdesi ortalama 15-20 metreye kadar uzayabilen sığla, kalın dallı ve geniş tepeli bir ağaçtır. Sığla ağaçları koruma altındadır. Sığla ağacından yağ çıkarılır ve bu yağ parazit öldürücü, mide hastalıklarında tedavi edici olması özelliğiyle ilaç endüstrisinde kullanılır.
Köyceğiz bölgesi ve muhteşem plajları aynı zamanda caretta carettaların da üreme alanları arasında. 85 milyon yıldır dünyada oldukları tahmin edilen caretta-carettaların boyları 1,5 metreyi, ağırlıkları ise 150 kiloyu bulabiliyor. Bu şirin canlılar, tüm dünya denizlerini dolaşıyor ve genellikle yosun ve balık yiyerek besleniyorlar. Normalde 2-3 yılda bir yumurta yapıyorlar. Yumurtlama öncesi, mart ve nisan aylarında erkek ve dişiler topluca balığın ve diğer besin kaynaklarının bol olduğu Dalyan Deltası'na giriyorlar. Bir dişi kaplumbağa, bir seferde 100-170 arası yumurta bırakabiliyor. İşin ilginç yanı, ergin dişiler, oritasyon adı verilen bir içgüdüyle yumurtalarını sadece kendilerinin dünyaya geldiği kumsala bırakıyorlar. 
   

Bu nedenledir ki Köyceğiz Dalyan'ın İztuzu Kumsalı caretta carettaların nesillerini sürdürebilmeleri açısından çok önemli. Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan caretta carettalar, aslında Türkiye'nin tüm Akdeniz sahillerinde yumurtlayabiliyor, ancak Dalyan dışındaki tüm alanlarda yumurtlayanların sayısı her geçen yıl azalırken, Dalyan'da artıyor. Dalyan'ın İztuzu kumsalında bir yılda 300 dolayında ocak (yumurtaların bırakıldığı çukur) belirlendi.
Köyceğiz, turistik açıdan da son yıllarda giderek artan bir popülerliğe sahip. bölge her yıl pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Turistlerin bölgeyi tercih sebepleri arasında denizi ve doğası dışında sakin ve huzur dolu bir belde olması da geliyor.
Köyceğiz’de aklımıza gelen en güzel yerlerden biri de Ekincik Koyu. İri kumlu plajı ve tertemiz denizi ile Ekincik Koyu, mavi yolculuk tutkunlarının da uğrak yerlerinden biri. Köyceğiz beldesi Ekincik koyu, Sultaniye Köyü’ndeki sıcak ve soğuk termal kaplıcaları, su ve doğa sporlarına uygun doğası, çamur banyoları, tertemiz plajları ve yemyeşil doğası, tarihi ile gerçekten de görülmeye değer bir belde.
Köyceğiz otelleri ise doğanın kucağında kurulmuş, karmaşadan uzakta ve doğanın sesini dinleyerek tatil yapmak isteyen misafirlerini büyük bir zevkle ağırlıyor. Köyceğiz otellerinin bir kısmı biraz daha yüksek yerlerde, doğanın içinde yer alırken bazıları da deniz kenarında, sahile oldukça yakın konumlanmışlar.
Köyceğiz butik otelleri yaz tatil sezonunun başladığı aylarda hizmete açılıyor ve neredeyse kasım ayına kadar da hizmet veriyorlar. Genellikle oda kahvaltı çalışıyorlar, ancak yarım pansiyon çalışan Köyceğiz butik otelleri de bulabilirsiniz. otel personeli ve işletmecileri oldukça güler yüzlü doğanın huzurunun yanında, çalışanlar da size ayrı bir huzur veriyor.
Ya dalga sesleri ya da çam kokuları ile uyandığınız Köyceğiz’den yenilenerek, tüm yılın yorgunluğunu atarak ayrılacaksınız.
Köyceğiz otel fiyatları ise genellikle uygun seçenekler sunuyorlar. Yaz aylarında dönemsel olarak fiyatlarda artış görülse de yine hemen her turistin bütçesine uygun konaklama tesisleri bulabilirsiniz.
Köyceğiz’de huzur dolu bir tatil yapmaya karar verdiğinizde sitemizi inceleyerek Köyceğiz otelleri, Köyceğiz otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.
 

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
27.05.2024
Çıkış
28.05.2024
Misafirler
2 misafir
5.0 · Harika · 6 yorum
Çandır Resort, Köyceğiz Muğla
Dalyan’da doğanın içinde jakuzili taş evler
En iyi fiyat alınıyor

Eden Bungalows and Beach

4.9 · Harika · 8 yorum
Eden Bungalows and Beach, Köyceğiz Muğla
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 13 yorum
Ekincik Beach Hotel, Köyceğiz Muğla
Denize sıfır cennetden bir köşe.
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Köyceğiz bölgesindeki hangi oteller güzel manzaraya sahip?
Ekincik Sayfiye Otel, doğanın tam ortasında, sakin bir yerde... Önünüzde müthiş bir deniz.
Köyceğiz bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Köyceğiz bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Dalaman Havaalanı 72 km uzaklıkta. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Köyceğiz bölgesindeki denize sıfır en iyi oteller hangileri?
Ekincik Beach Hotel , dünyadan kopuk bir kaç gün geçirmeye çok uygun bir yer. Deniz-kum-güneş üçlüsünden vazgeçemeyenlere yönelik...