Midyat Rehberi

Film Ve Dizilerle Yetinmeyin, Gerçeğini De Görün…

Ülkemizin güney doğusunda bulunan Mardin şehrinin gözde turistik yerlerinden Midyat'a davet ediyoruz sizleri. Kültürü ve doğasıyla, Kuzey Mezopotamya ovalarının bereketli topraklarına doğru uzanan bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Son yıllarda Midyat'ta reyting rekorları kıran onlarca dizi ve film çekildi. Asmalı Konak ile ünlenen Midyat, Aşka Sürgün, Firar ve Kadim Dostum gibi dizilere mekân olurken, Aylavyu, Büyü, Deli Yürek ve Salkım Hanımın Taneleri gibi filmlerle de ününe ün kattı. Ama siz gelin film ve dizilerle yetinmeyin, gerçeğini de görün…

Mardin sınırları içerisinde binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir Midyat. Özellikle dar sokakları, akşam güneşi, kalker yapılı taş mimarisi ile ünlüdür. Güney Doğu Anadolu bölgesinde kültür turizmi duraklarının en önemli durakları arasındadır.  Midyat yöresinde Süryani vatandaşlar da yaşadığından, bölgede çok zengin bir kültürel miras bulunmaktadır. Özellikle dizi ve filmlerin çekildiği taş konakların her biri ayrı bir güzellikte ve görülmeye değer. Eğer tv izliyorsanız buralar size çok tanıdık gelecek. Camilerle birlikte Süryani manastırları ve kiliseler bir uyum içerisinde tüm insanlığa saygıyı öğretir cinsten.
Meryem Ana Manastırı, Savur Kalesi, Beşkavak Köprüsü, Anıtlı Köyü, Romaniye Kilisesi, Hacı Şehmuz Mete Konağı, Estel Han Halk Evi görebileceğiniz mekânlardan bazıları. Midyat'a geldiğinizde, dar yapılı taş sokakları faytonlarla gezerek, mutlaka en az bir gece kalıp güneş batımını yöresel kahve yudumlarken seyrederek, panoramik Mezopotamya Ovası'ndan fotoğraflar alarak, Telkâri sanatının en ince ayrıntılarını gözlemleyerek ve Süryani kültürüne ait figürleri yakından tanıyarak turunuzu daha anlamlı kılabilirsiniz. Bununla birlikte, Midyat'ta baharat adına aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Hem yöresel lezzetle açısından hem de tarihi ve kültürel miras açısından Midyat size çok şey katacak.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
27.05.2024
Çıkış
28.05.2024
Misafirler
2 misafir

Kasr-ı Nehroz Hotel, Midyat

4.5 · Harika · 11 yorum
Kasr-ı Nehroz Hotel, Midyat Mardin
1600 yıllık Nehroz Kasrı şimdilerde şık bir otel olarak hizmette.
En iyi fiyat alınıyor
4.0 · İyi · 1 yorum
Shmayaa Hotel, Midyat Mardin
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Midyat bölgesindeki hangi oteller aileler için en uygun?
Shmayaa Hotel, tarihi bir konak, modern tarzda odalar, harika bir konfor. Tadını çıkarın.
Midyat bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Midyat bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Mardin Havaalanı 81 km uzaklıkta bulunuyor. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Midyat bölgesinde Beyazsu yakınındaki oteller hangileri?
Kasr-ı Nehroz Midyat, Arap işi harikulade taş konak. Geceleyin manzara uçsuz bucaksız Mezopotamya Ovası.