×

Kocaeli Rehberi


Kocaeli: Marmara Bölgesi’nin üçüncü büyük kenti olan ve merkez ilçesi İzmit’in adıyla da tanınan Kocaeli; bölgenin sanayi, ticaret ve ekonomi alanında önemli kentlerinden biridir. İstanbul ve Bursa gibi büyükşehirlere yakın konumu ile de tarihi, turistik ve kültürel pek çok alanda aktif olan Kocaeli, her yıl pek turisti ağırlıyor.   

Kocaeli, konumu gereği hem büyükşehirlere yakın bir kavşak noktasında hem de Asya ve Avrupa’yı birleştiren önemli yolların güzergâhında yer almaktadır. İzmit Körfezi, sanayi ve ticari anlamda en işlek körfezlerimizden biridir.
Sanayi ve ticari faaliyetlerin yanı sıra Kocaeli tarihi, denizi ve doğal güzellikleri ile de ön planda olan bir kenttir. Kocaeli’de eski evlerin bulunduğu bir semt tamamen restore edilmiş, turizme açılmış ve evlerin çevresindeki yüzyıllık çınar ağaçları ile birlikte turistlerini ağırlamaktadır. Bunun yanında Kocaeli yazın deniz kenarında bir semt olmanın da avantajını yaşamaktadır. Her ne kadar deniz turizmi olarak çok gelişmese de yine de Kocaeli halkı yazın göl ya da deniz kenarlarında vakit geçirmeyi tercih etmektedir.
Kocaeli’nin en önemli turistik alanlarından biri de Sapanca Gölü’dür. Sapanca Gölü aslen Sakarya ili sınırlarında bulunsa da Kocaeli’ne de kıyısı vardır. Doğal ve harika güzelliklere sahip olan göl, yılın her dönemi bambaşka güzelliklere sahne olmaktadır.
Kocaeli’nin iklimi karasal özellikler gösterir. Bunun yanında biraz da olsa Karadeniz ikliminden izler taşımaktadır. Kışlar yağışlı ve soğuk, yaz ayları ise sıcak ve nemli geçer.
Şehrin tarihine bakacak olursak, yerleşim olarak oldukça eski bir tarihe sahiptir. M.Ö. 3000’li yıllara ait izler bile bulunmuştur. M.Ö. 700’lü yıllarda Avrupa’dan gelen kavimlerin yerleşmesi ile yerleşim tarihi başlamıştır. Yapılan kazılarda o döneme ait bulgular elde edilmiştir. Sonrasında Bitinya Krallığı’na ev sahipliği yapan kent, bu dönemlerde Nikomedia adını almıştır. Krallık zamanında burada saraylar, mabetler inşa edilmiştir. Bitinya Krallığı’ndan sonra Roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlıların hâkimiyetine giren Kocaeli, günümüzde bu kültürlerden izler taşımaktadır.
Şehrin isim olarak tarihi ise 1320’ya kadar uzanır. Şehir, adını, 1320 yılında kenti fetheden Akça Koca’dan almıştır.
Bugün Kocaeli’nin pek çok yerinde eski dönemlere ait izler görmek mümkün. Kentin surlarından dış surlar Roma, iç surlar da Bizans Dönemi’ne aittir. Bunların dışında birçok tarihi su kemeri, mezarlar, heykeller, camiler, kiliseler ve çeşmeler mevcuttur.
Kocaeli tüm bu tarihi ve kültürel değerlerinin, sanayi ve ekonomi alandaki gelişmelerinin yanı sıra Sapanca Gölü ve denizi ile yaz, Kartepe ile de kış turizmi için ideal kentlerden biridir. Özellikle son yıllarda gerçekleşen pek çok yatırım ve yenilikle birlikte, turizm potansiyeli oldukça artan kentlerimizden biridir.
Kocaeli, yılın her dönemi gere ülkemizden gerekse de yurtdışından çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Gerek iş gerekse de kültürel, tarihi ve turistik amaçlı pek çok ziyaretçi gelmektedir kente.
Kocaeli otelleri ise gelen misafirleri konforlu ve kaliteli bir şekilde ağırlamak için ellerinden geleni yapmaktadır. Kocaeli otelleri genellikle şehir merkezinde ya da Maşukiye, Kartepe gibi turistik merkezlerde konumlanmışlardır. Şehir merkezinde yer alan Kocaeli butik otelleri genellikle şehir oteli tarzında hizmet verirken; Maşukiye, Kartepe ve Sapanca Gölü kenarında bulunan Kocaeli butik otelleri daha çok butik ve küçük otel tarzında hizmet vermektedir.     Kocaeli otelleri yılın her dönemi hizmete açıktır. Genel olarak oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet verirler. Ancak, özellikle Kocaeli butik otellerinde, günün her saati Türk ve Dünya mutfaklarından pek çok farklı lezzeti tatma imkânı bulabilirsiniz.   

Kocaeli otelleri sadece turistik gezileriniz veya iş seyahatleriniz için değil; toplantı, seminer, özel davet ve organizasyonlarınız için de uygun koşullara sahipler.
Konforlu ve kaliteli konaklama imkânı bulabileceğiniz Kocaeli otelleri, günümüz modern imkânlarına da sahipler. Misafirlerini büyükşehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaştırmak için her türlü olanağı sunuyorlar.
Kocaeli otellerinin fiyat seçenekleri de genel olarak uygun. Yılın her dönemi açık olduklarından, dönemsel fiyat farklılıkları pek yok. Her misafirin bütçesine uygun konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.
Sitemizi inceleyerek Kocaeli otelleri, Kocaeli otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
 

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Filtreler{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
Yorum Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler