Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
23.06.2024
Çıkış
24.06.2024
Misafirler
2 misafir

Göre Otelleri

1553 tarihinden öncesinde hiçbir kayda rastlanılmayan ve Niğde’ye bağlı olan Göre Kasabası, 1727 yılında Nevşehir’e aktarılmıştır. Erciyes ve Hasan Dağı’nın patlamasıyla meydana gelen tüf ve yumuşak kayalar, oyularak ev ve ahırlar yapılmış. 1867 yılında tüccar Rumlar mallarını koruyabilmek amacıyla yüksek ve emniyetli barınaklar aramaktaydılar ve Göre Kasabası’na denk gelirler.
Türklerle birlikte, İstanbul’un ticaret zamanı harici, bu kasabada yaşamaya başlarlar. Tarlalarda Türklere yardım ederler. Diller Türkçe, dinler Hristiyan olan Rumlar, kurtuluş savaşı yıllarında iyi bir mücadele göstermişler. Yunan ordularının Ankara’ya yaklaştığı sırada yüzyıllardır beraber yaşadıkları Türklere karşı köylerde yaşayan Rumlardan Türklere saldırılar düzenlenmiş. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra, Yunanistan’la yapılan bir mübadelede (1924) Anadolu’daki Rumlar ile Yunanistan’daki Türklerin bir bölümü değiştirilmiş.

Göre kasabasında, geniş çay yatağına yapılmış, gittikçe çoğalan tek tük evler bizi karşılamaya başlıyor. Kasabanın Batı cenahı kahveci dağının uzantısı olan, aniden yükselen tepeler bir duvar görünümü verirken, Tepelerdeki bazalt kanyonlar kasabaya masalsı bir görünüm vermektedir. Kasabanın Doğu cenahını ise Uylu Dağı (1622 Metre) kapatmaktadır. Batı yönümdeki dik yapıya nazaran geniş ve uzak görünümlüdür. Tarıma elverişlidir. Kuzey ve Güney yönleri açıktır. Arazi Nevşehir istikametine yaklaştıkça yükselti azalmaktadır. Nevşehir'den, Göre-Kaymaklı ve Niğde'ye devam eden kara yolu her bakımdan mükemmel bir yapıya sahiptir. Bu yol Borus Çayı ile birkaç kez kesişse de devamlı Doğusuna paralel olarak devam etmektedir.

Göre Kasabası günümüzde dört Mahalleden oluşmakta. Kasapoğlu, H. İbrahim Ağa Mahallelerin in yanı sıra İvrişi mahallesi ve Afat Evleri Mahallesi. Tepelerdeki evler terk edilip, vadi tabanına veya yolun doğu cenahındaki Afat evlerine geçmişler. Evlerde; Kilerler, şirahaneler, ahırlar, odalar, düvenhaneler, hayatlar, Eyvanlar bulunmaktaydı. Evler sıkışık, yolları dardı. Evlerin yapısı yörede çok bulunan kepez taşlardandı. Damlar genelde topraktı. (Kil) Hezenler (Ağaç gövdeleri) dama serilir. Sızdırmazlık sağlanınca da kil toprakla damlar kapatılırdı. Bu aynı zamanda doğal ve mükemmel bir ısı yalıtımı demek. Öte yanden yine yörenin işlenebilir ve nispeten yumuşak taşlarından kemer yapılar da yaygın bir şekilde kullanılmış. Bu evlerin mamur olduğu günlerde tüm yöre genellikle kapalı ekonomik sistemle geçiniyormuş. Para pek bulunmasa da insanların emeğe dayalı refahı vardı. Hayat yavaş geçiyormuş. Yani bu insanlarımız hayatı doya doya yaşıyorlardı. Hava temiz, su temiz, manzara temiz, insan çok kıymetli, yaşam hırsı yok… Yok ama doyasıya yaşanmış güzel ve doğal hayatlar… Günümüzde insanlar o günleri özlemiş olacak ki "Yavaş şehir" Projeleri çıkartıp hayat kalitelerini yükseltmeye çalışıyorlar.
Etiketler: göre otelleri, göre balayı otelleri, göre butik otelleri, göre jakuzili otel, göre havuzlu otel, göre şömineli otel, göre doğa içinde otel, göre otel, göre butik otel fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Kapadokya Göre Kasabasında manzarası ile dikkat çeken oteller hangileridir?
Kapadokya Hill Hotel&Spa'nın konumu olağanüstü: Göre Kasabasının en güzel yerinde.
Kapadokya Göre Kasabasında ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Kapadokya Göre Kasabasında tavsiye edebileceğiniz en iyi oteller hangileridir?
Kapadokya Hill Hotel&Spa'nın odaları ağır döşeli, konforlu ve şık. Esaslı bir kütüphanesi bulunuyor. Aynı zamanda kasabanın ilk oteli.
Kapadokya Göre bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Kapadokya Hill Hotel&Spa muhteşem Göre panoramasında, dünya sevimlisi özenli açık büfe kahvaltı sunuyor.
Kapadokya Göre Kasabasında havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Nevşehir-Kapadokya Havalimanı Göre'ye 33 km mesafede bulunuyor. Sitemizde tavsiye ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Kapadokya Göre Kasabasında Yeraltı Şehirleri yakınlarındaki oteller hangileridir?
Eski adı Malakopîa olan Derinkuyu kasabasında yörenin en büyük yeraltı kenti bulunuyor. 55 metre derinliğinde 8 kat aşağıda bulunan bu şehir; yüzlerce kişiyi haftalarca kolaylıkla barındırabilecek büyüklükte planlanarak oluşturulmuş. Erzak-su depoları, ibadethaneler, şarap depoları, salonlar, havalandırma bacaları dar tünellerle birbirine bağlanıyor. Değirmen taşı şeklindeki hareketli savunma kaya kapılarından düşmanın içeri girmesi neredeyse imkansız. Otel önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Kapadokya Göre Kasabasında Tağar Kilisesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Esas adı Aziz Theodoros Trion Kilisesi veyahut Üzümlü Kilise, Yeşilöz Köyünde bulunuyor. Kapadokya yöresinde ‘trikonkhos’ plan tekniği ile yapılan tek kilise, aynı zamanda yörenin en büyük kilisesi. Her yıl Mayıs ayında yapılan bahar ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos'un katılımıyla gerçekleşiyor. Otel önerilerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kapadokya Göre Kasabasında Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Hacı Bektaş Veli Horasan’da doğmuş. 1270 dolaylarında da vefat ettiği biliniyor. Hakkında söylenenler ise yaşamından çok sonraları kaleme alınmış. Şii-Alevilik Anadolu’da rağbet gördüğü zamanda ünlenmiş. Hoca Ahmet Yesevî’den feyz aldığını yazıyor bazı kaynaklar. Veli tarihte her zaman bir aslan veya bir geyik ile tasvir ediliyor. Eski adı Suluca Karahöyük olan Hacıbektaş ilçesi, Bektaşi geleneğinin Anadolu'daki en kutsal merkezi. 1925’te yasak gelince dergah kapatılıyor. Kasabadaki dergah müze olarak kullanılıyor. Hacı Bektaş Veli’nin türbesi ve tarikatın ikinci önemli ismi olan Balım Sultan’ın türbesi ziyaret edilebilir. Her yıl Ağustos ayında şenlikler düzenleniyor. Otel önerileri için sitemizi inceleyebilirsiniz.