Bafa Gölü Rehberi

Tarih, Mitoloji ve Doğa…
Felsefeye meraklı mısınız bilmiyoruz ama Bafa Gölü ve çevresi ünlü filozof olarak bilinen Heraklit'in memleketi ve ay tanrıçası Selene'nin de 'Âşık olduğu yer' olarak adlandırılıyor. İstikamet olarak İzmir-Aydın istikametinde ve Didim yakınlarında bulunuyor. Tarihi 8000 yıldan fazla olan Bafa Gölü aslında önceden bir limanmış ve zamanla taşınmış topraklar limanı kapattığı için bugünkü göl hüviyetine bürünmüş. Heraklia antik kentinin çok önemli kalıntılarının bulunduğu Bafa Gölü içerişinde barındırdığı adalar, tarihi kalıntılar, bazın yabani hayvan türlerinin yaşadığı barınaklar, doğa sporları için uygun alan ve gölde tutulan tatlı su balıklarının afiyetle yendiği yer olarak da göz önünde olan bir yer. Yani deyim yerindeyse burada tarih, mitoloji ve doğa üçlüsünün muhteşem uyumu bulunmakta.

Yakın bir tarih olan 1989 yılından itibaren göl ve çevresi, Bafa Gölü Tabiat Parkı olarak yeni bir statüye kavuştu. Eğer yolunuz düşer de bu müthiş doğa harikası, dinlendirici göle uğransanız bir gün, Heraklia'dan ve Bizans'tan kalma tarihi kale ve kalıntıları görebilir, göl çevresinde trekking yapabilir, gölde tutulan ya civardan getirilen özellikle kefal ve levrekleri afiyetle yiyebilir, kamp yapabilir, kano ile gölge gezebilirsiniz. Bafa Gölü ve çevresinde, tehlike arz etmeyen yüzlerce tırmanış bölgesi bulunmakta, dilerseniz tırmanış da yapabilirsiniz.
Klasik bir Ege noktası hüviyetinde olan Bafa Gölü ve çevresi, bir zamanlar zeytin, incir ve üzümün en yoğun şekilde ticaretinin yapıldığı yermiş. Ayrıca burada en yaşlı zeytin ağacı olarak bilinen 2000 yıllık bir ağaç da var. Fotoğrafa da meraklıysanız mutlaka beğeneceğiniz bir yer olacaktır Bafa Gölü Tabiat Parkı. Gölün çevresinde, yakın bir zamana kadar fazla keşfedilmeyen güzel bir köy de bulunmakta: Kapıkırı Köyü.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
15.04.2024
Çıkış
16.04.2024
Misafirler
2 misafir

Bafa Selenes Pansiyon

En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Bafa Gölü bölgesindeki hangi oteller güzel manzaraya sahip?
Silva Oliva Hotel; gölün kıyısında, zeytinlik içinde, minimal ve konforlu odalarında konuklarını ağırlıyor. Etraf yemyeşil. Ön taraf göl. Sessizlik harikulade!
Bafa Gölü bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sayfamızı inceleyebilirsiniz.
Bafa Gölü bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Silvia Oliva Hotel kulvarının epey önüne geçiyor.
Bafa Gölü bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Silvia Olivia Hotel kahvaltıda eşsiz gurme lezzetler sunuyor. Hasatını aldıkları kendi zeytinyağlarını kullanıyorlar. Her şey doğadan...Tabiatın içinde, muhteşem göl manzaralı, olağanüstü sessiz bir yerde kahvaltının tadı bambaşka oluyor tabii ki...
Bafa Gölü bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Milas-Bodrum Havaalanı 54 km uzaklıkta.