Bu yaz tatile gidemeyenler için 5 hafta sonu önerisi

Bütün kış oldukça yoğun çalışıyor, yoruluyor ve strese giriyoruz. Güneş ışınlarının eksikliği ruhumuzu sıkıyor, akşamlar uzun olsa da yorgunluktan dışarı çıkmak aklımıza bile gelmiyor çoğu zaman. Peki, tüm bunlara ne için katlanıyoruz? Muhteşem bir yaz tatili için. Tüm bu zamanları harika bir tatilin hayalini kurarak geçiriyoruz.

Ancak herkes her zaman hayal ettiğini yaşayamıyor maalesef. Eğer siz de bütün kış hayalini kurduğunuz o tatile çeşitli sebeplerden dolayı bu yıl çıkamıyorsanız ve bu senelik planınızı ertelemek zorunda kaldıysanız hiiiçç üzülmeyin. Size şöyle yakınlardan, kolay ulaşılabilir ve hafta sonu gibi kısa sürede de olsa sizi yenileyecek ve motive edecek 5 yer önerimiz var. Üstelik her hafta sonu farklı bir yere giderseniz bir sezonda pek çok farklı bölge de görmüş olursunuz. Haydi, bu önerilere bir göz atalım.

• İlk önerimiz tabii ki hiç değişmeyecek klasiklerden Büyükada. Büyükada, feribotla bile kısa sürede ulaşabileceğiniz bir bölge. Cuma akşamı iş çıkışı gidip pazar günü de rahatlıkla dönebilirsiniz. Adanın hem doğası ve tarihi hem de masmavi denizi size Akdeniz kıyılarını aratmayacak. Eğer erkenden rezervasyon yaptırırsanız yer bulmanız da kolay olacaktır. Gün içinde faytonla ya da bisikletle gezerken, dondurmanızı yerken ve akşamları yakamozlarla beraber rakı balık yaparken emin olun her şeyi unutacaksınız.

• Yine bir ada var listemizde: Avşa Adası. Marmara Denizi’nin en güzel adalarından biri olan bölge, yaz aylarının önemli turizm merkezlerinden biri. İstanbul’dan yolcu gemileriyle bölgeye ulaşabilirsiniz. Hafta sonları biraz kalabalık olan bölge, size Ege ve Akdeniz’in kalabalığını aratmayacak. Denizi ve plajları da gayet temiz ve güzel. Evinizdeki sıcaklığı sunan butik otel ve pansiyonlarında konforlu bir konaklama sizi bekliyor.

• Hazır adalardan başlamışken Marmara Adası’nı da unutmayalım lütfen. Çam ve zeytin ağaçlarının gölgelediği adanın tertemiz bir havası var. Güneşin doğuşu ayrı, batışı ayrı keyifli adada. Denizi, plajı, halkı, butik otellerinin konforu ile güzel bir hafta sonu sizi bekliyor burada.

• İstanbul’dan biraz daha uzaklaşayım derseniz de Saros Körfezi, harika denizi ile sizi karşılayacak. Bölgenin denizi ve plajı, ülkemizin en temiz yerlerinden. Her daim esen hafif rüzgârı ile havası da oldukça ferah. Denizin ve güneşin tadını çıkarmanın yanında rüzgâr sörfü de yapabilir, hatta dalış keyfi bile sürebilirsiniz. Deniz ürünlerinin pek çok farklı çeşidini sunan restoranları ise akşamların daha da keyifli olmasının sebebi.

• Son önerimiz ise Karadeniz’den: Akçakoca. Düzce’nin ilçesi olan Akçakoca, tertemiz, upuzun ve fındık ağaçları ile kaplı bir kıyı şeridine sahip. Hem Karadeniz’in eşsiz mavisini hem de yeşilin her tonunu saklıyor içinde. Kalabalık bölgelerin aksine her dönem gayet sakin ve huzur dolu bölge sizin için süper bir alternatif olacaktır.