Hiçbirşey Bulamadık

Listeleniyor...
×

Sonbahar Rotaları | Bolu ve Çevresi

YapıKrediAdioslaGeziyos sonbahar rotamız bu defa Bolu ve Çevresi.

Sonbahar görüntüsüyle cennet vatanın birbirinden güzel yerlerinden biri de Bolu, Yedigöller... 🍁🍂☘️🌿

Şimdi Bolu ve çevresini gezmenin en güzel zamanı. Fakat siz yine de haftasonuna denk getirmemeye çalışın. Gitmeyi planlayanlar için son 2 hafta çok uygun. Yapraklar dökülmeden yetişin. #yapikrediadiosilegeziyos #adiosrotalari #yedigöller #yedigöllermilliparkı #sonbahar

Bolu ve Çevresinde Yapılacaklar Listesi:
🍂 Bolu’ya geldiğinizde mevsim ne olursa olsun yapacağınız çok fazla etkinlik var.
🍂 Abant’a ve Yedigöller’e gidebilirsiniz. Abant Blogu için bu linke gidiniz Abant Gezi Rehberi. İsterseniz göl kenarında yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ya da piknik yapabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı ve civarında kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Abant’ta fayton gezisine çıkabilirsiniz.


Bolu’nun yüksek kesimlerindeki yaylalara gidebilirsiniz. Buralarda doğa yürüyüşleri ya da piknikler planlayabilirsiniz. Bolu’da çok sayıda tarihi han, hamam ve cami bulunuyor. Buraları ziyaret edebilirsiniz. Mudurnu ve #Göynük’te bulunan mimarisiyle, otantik ve tarihi dokusuyla göz dolduran eski evleri görebilirsiniz.


🍂 #Mengen’e gidebilir ve dünyanın en lezzetli yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Eğer kış mevsimindeyseniz #Kartalkaya’ya gidebilir ve beyazın keyfini çıkarabilirsiniz. Bolu’da Köroğlu Heykeli’ni görebilirsiniz. Keçi Kalesi’ni, Seben Kaya Evleri’ni görebilirsiniz. Yaylalarda avcılık, göllerde de olta balıkçılığı ile ilgilenebilirsiniz. Abant Dağları’nda yamaç paraşütü yapabilirsiniz.
🍂Göllerin kenarındaki balık restoranlarında, tatlı su balıklarının tadına bakabilirsiniz. Karacasu beldesindeki termal kaplıcalara gidebilir ve sağlık dolu bir gün geçirebilirsiniz. Tarihi Kıbrısçık Evleri’ni görmek için Kıbrısçık beldesine gidebilirsiniz.

Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu’da sokaklarda ve çarşıda gezebilirsiniz. Osmanlı döneminden kalan çok sayıda han, hamam ve cami var. Kadı Camii, Yıldırım Bayezid Külliyesi, Taş Han, Orta Hamam, Saraçhane Camii gibi tarihi mekânları ziyaret edebilirsiniz. Orta Hamam, Tabaklar Hamamı, Sultan Hamamı gibi tarihi hamamları da görebilirsiniz.

Seben ilçesinde Seben Kaya Evleri’ni görebilirsiniz. Vadiler boyunca yükselen, kayalara oyulan evleri, hatta birkaç katlı olanlarını bile görebilirsiniz.
Gerede’de bulunan Asar Kalesi’ni görebilirsiniz. Kışları Gerede'de kayak yapabilirsiniz, küçük bir pisti mevcut ve doğası muhteşemdir. Yakınında bulunan Düzce iline bağlı Akçakoca ilçesinde bulunan Ceneviz Kalesi, yine Akçakoca’da Akçakoca Bey Türbesi, Mudurnu ilçesindeki Mudurnu Kalesi, Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemseddin’in Göynük ilçesindeki türbesini ziyaret edebilirsiniz.

Bolu merkeze yaklaşık yarım saatlik uzaklıkta bulunan Abant Gölü’ne gidebilirsiniz. Her mevsim bir başka güzel olan Abant Gölü sizi de büyüleyecektir. Yedigöller Milli Parkı’na gidebilirsiniz.  İrili ufaklı yedi tane göl ve zengin bitki çeşitliliği gerçekten de görülmeye değer. Mudurnu’da Şehriman Tepesi olarak bilinen yere gidebilirsiniz. Mudurnu Evleri’ni ve Göynük Evleri’ni ziyaret edebilirsiniz. Karacasu’da bulunan kaplıcalara gidebilirsiniz.  Mengen yaylalarına çıkabilirsiniz. Kartalkaya’ya gidebilirsiniz.

Bolu'dan Ne Alınır?     

Bolu’da hemen her ilçenin, her beldenin kendine has ürünleri meşhur. Bolu’dan çam kolonyası, fındık şekeri, Bolu çikolatası, çam balı, kaymak, tereyağı, kabaklı gözleme satın alabilirsiniz. Mudurnu’dan saray helvası, köpük helvası ve el işlemesi ipek oyaları alabilirsiniz. Gerede’den deri ve bakır eşyalar, Göynük’ten şeker fasulyesi, el dokumaları alabilirsiniz. Seben’den elma ve üzüm, Mengen’den de peynir satın alabilirsiniz.   

Yöresel lezzetlerin dışında Bolu merkezde yer alan mağaza ve dükkanlarda hediyelik eşya, süs eşyaları, takılar ve bölgeye özgü figürler satın alabilirsiniz. Kıyafet ve tekstil ürünleri satın alabilirsiniz.
🏡 Konaklama önerilerimiz için Bolu Otelleri sayfamıza göz atın, hem dağ evleri hem de otelleri bulabilirsiniz.

Bolu'da Ne Yenilir

Pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapan Bolu’nun mutfak kültürü de oldukça zengin. Mengen ilçesi de aşçıları ile dünya çapında bir üne kavuşmuş durumda. Dolayısıyla Bolu’da bulunduğunuz süre içinde belki de dünyanın en lezzetli yemeklerinin tadına bakacaksınız.
Bolu’nun fındık şekeri, çam balı, çikolatası, kaymağı ve tereyağı ünlüdür. Bolca yiyebilirsiniz. Zaten pek çok yemekte de tereyağı kullanılıyor.
Bolu’nun yöresel yemeklerinin bazıları ise kabaklı gözleme, çoban kavurma, Mengen pilavı, katık, coş, gırma börek, paşa pilavı, palize, kedi batmaz, çantıklı pide ve üzümlü kabak hoşafı gibi lezzetli yemeklerdir.
Yöresel lezzetlerin dışında Bolu’da fast food ürünleri, ızgara çeşitlerini, kebap, pide ve lahmacun gibi lezzetleri de bulabilirsiniz. Göl kenarına yakın yerlerde balık çeşitlerini ve deniz ürünlerini de tadabilirsiniz.


🚗✈️📚 @yapikrediadios www.adioscard.com.tr  📷 @olayseven