Ordu’da Alternatif Gezilecek Yerler, Konaklama, Yeme İçme Önerileri

Ordu’dan alternatif gezi ve yeme içme önerileri ile karşınızdayım.
🌳 Deniz turizmi ile Orta Karadeniz’in en gözde şehirlerinden olan Ordu, upuzun sahil şeridi ile de gittikçe artan turizm potansiyeline sahip.
Ordu yemyeşil ormanları, yaylaları yanında masmavi denizi ile son yıllarda Karadeniz’in en çok tercih edilen merkezlerinden. Turizm potansiyeli oldukça geniş olan Ordu’da yayla turizmi, deniz turizmi ve yamaç paraşütü gibi etkinlikler için olanaklar da var.


✏️ Ordu’da Gezilecek Yerler
Ordu’ya geldiğinizde merkezde yer alan Ordu Müzesi’ni ve Etnografya Müzesi’ni gezebilirsiniz. Paşaoğlu Konağı’na ve Taşbaşı Kültür Merkezi’ne gidebilirsiniz. Kurul Kayası Yerleşmesi’ni görebilir ya da Eski Cezaevi’ni (kilise) gezebilirsiniz.

Doğal ve Arkeolojik sit alanı olan Yason Burnu’nu görebilirsiniz. Ana kayanın oyulması ile oluşan yolu ve su sarnıcını görmelisiniz. Üstelik burası son zamanlarda sadece yerli değil, yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. ✏️ Ordu’nun doğal güzelliklerini görmek için deniz kenarına ve yaylalara gidebilirsiniz. Çambaşı Yaylası, Turnasuyu Vadisi, Asarkaya Milli Parkı, Hoynat Adası’na gidebilirsiniz. Ege ve Akdeniz kıyılarını aratmayan güzellikteki Hoynat Plajı’nda sabahın erken saatlerinde denize girin.✏️ Ordu’da Atik İbrahim Paşa Camisi’ni görebilirsiniz. Sarmaşık Kaplıcası’na gidebilir ve sağlık bulabilirsiniz. Ünye ilçesinde bulunan ve Osmanlı’daki pek çok kadı’nın yetiştiği yer olarak bilinen Kadılar Yokuşu’nu görebilirsiniz. 
Fotoğraf: Ordu Bolaman Kalesi

✏️ Bolaman Kalesi, Gölköy Kalesi ve Ünye Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Deniz turizmi ile de ön plana çıkan Ordu’nun plajlarını gezebilirsiniz. Mavi Dünya Plajı, Efirli Plajı gibi plajlarda denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.✏️ Mutlaka gitmeniz gereken diğer yerler ise kesinlikle Aybastı Perşembe Yaylası. Menderesleri görüntüsü inanılmaz. Yaylaya giderken yol üstünde Çamaş Kanyonu’na da uğrayabilirsiniz.
 Çiseli Şelalesi, Yeşilce Beldesi, Uzundere Şelalesi, Kabakdağ Köyü görülecek diğer yerler.
Perşembe yaylası ve orada olan ilk Türk boyu olan çepni türklerinin mezar yerleri de ayrı bir lokasyondur.


Fotoğraf: Çiseli Şelalesi - yolcu360blog

•Dalga sörfü yapilabilen Perşembe'deki Çaka Plajinda sörf yapın. Plaja 5 dakika yürüme mesafesindeki @mellow.turkey isteyenler için sörf dersleri veriyor.

Ordu'da Nerede, ne Yenir?
Kahvaltı için Dolunay'daki Fatsali hunkar restoran'in denize nazir iskelesi keyifli.
Ayrıca şehir merkezindeki şubelerinde meshur pidelerinin de tadina bakın mutlaka.
Akşam denizin hemen dibinde, rakı-balk veya keyifli bir akşam yemegi yemeği için Dolunay'daki Rihtim Lounge' tavsiye ederiz.
Dana incikle yapilan Karadeniz usülü haslamanin tadina Istasyon fatsa'da bakin deriz.
Paris kafelerine benzer @kybeleorducikolata'da kahve ve çikolata keyfi yapin.
Vonali Celal'de lezzetli hamsilerinin tadina bakin.Konaklama Onerileri
için https://www.kucukoteller.com.tr/ordu-otelleri linkini ziyaret edebilirsiniz.